İsrail'den Mısır sınırına 120 kilometrelik duvar

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu _MeçHuL_ tarafından paylaşıldı.

 1. _MeçHuL_

  _MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]

  İsrail, Mısır ile arasındaki sınırın bir bölümüne, güvenlik amacıyla duvar örecek. Biri Kızıldeniz'deki Eylat kenti, diğeri de Gazze Şeridi'nin ucu olmak üzere sınırın iki bölgesinde inşa edilecek olan duvara yerleştirilecek elektronik gözetleme sistemiyle İsrail'in güney sınırının 120 kilometrelik bölümünde kuş uçurtulmayacak
  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mısır-İsrail sınırı boyunca Akabe Körfezi'ndeki Eylat kentinden başlayacak ve Mısır-İsrail sınırının bir bölümü boyunca devam edecek olan duvarı, 'yasadışı göç, kaçakçılığın önlenmesi ve güvenliğin daha iyi sağlanması' amacıyla inşa edeceklerini söyledi. Netanyahu, sözkonusu alana yerleştirilecek elektronik gözetleme sistemiyle sınırda güvenliğin daha iyi denetleneceğini vurguladı. Netanyahu, 'İsrail'in güney sınırlarını kaçaklara ve teröristlere kapamak için bu kararı aldım. Bu İsrail'in Yahudi ve demokratik karakterini güvence altına almaya yönelik stratejik bir karar' dedi.
  KAHİRE SESSİZ
  Mısır Dışişleri Bakanlığı, İsrailin Mısır sınırına duvar inşası ile iligili 'Bu İsrail'in iç işi. Duvarı kendi topraklarına inşa ettikleri sürece bizi ilgilendirmez' yorumunu yaptı. Yasadışı yollardan İsrail'e giriş en çok Mısır sınırı üzerinden yapılıyor. Mısır polisinin söz konusu göçmenleri vurması, insan hakları gruplarından büyük eleştri alıyordu. Ankara'daki İsrail ve Mısır diplomatik kaynakları, olayın Gazze'ye yönelik olmadığını vurguluyorlar.

  HER TARAFI ÇEVİRİYORLAR
  Tel Aviv Üniversitesi'nde öğretim görevlisi ve İsrail Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı alon Liel, El Cezire kanalına konu ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: 'Bu sınır boyunca birinci öncelik İsrail'e yasadışı yollardan gelen göçmenler. İkincisi güvenlik, üçüncüsü kaçakçılık. İsrail'in Lübnan, Ürdün, Batı Şeria'nın çoğu ve Gazze'nin tümündeki sınırları zaten çitlerle çevrilmiş durumda. Tümüyle çevrelenmek İsrailliler için çok iyi bir his değil. Ama çevrelenmemek daha kötü'. İsrail, vatandaşlarını koruma gerekçesiyle Batı Şeria'nın çevresine de güvenlik gerekçesiyle duvar örüyor.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 13 Ocak 2010