İri Göğüsler, Sırt Ağrısına Neden Oluyor

Göğüs Hastalıkları bölümünde yer alan bu konu SaMeT46 tarafından paylaşıldı.

 1. SaMeT46

  SaMeT46 Moderatör

  Editör : Ozan Vural

  Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüsamettin Top iri göğüslere sahip kadınlarda göğüsleri taşımaya bağlı rahatsızlıklar oluştuğunu söyledi.

  İri göğüslü kadınlarda sütyen askılarının aşırı sıkması ve baskı yapması nedeniyle sırt bel ve boyun ağrıları şikayetleri görüldüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hüsamettin Top “Bu tür kadınlarımızda sıcak havalarda göğüsün karın cildine temas etmesi sonucu o bölgenin iyi havalanmaması nedeniyle cildinde pişikler oluyor. Üzerindeki kıyafetin özellikle yaz günü ıslanması ve kokması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmakta” diye konuştu.

  Bu şikayeti olanlar ya kendileri ya da yakınlarının tavsiyesiyle kliniklere tedavi için başvurduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Top şunları kaydetti:

  “Toplumun çok büyük bir kesiminde boyun ve sırt ağrıları olanlar iri göğüslerinden bu ağrıların oluştuğunun farkında değil. Boynunuzla bir ipte 4 kiloyu taşımak zor. İri göğüslü kadınlarda ilerleyen yaşlarda boyun ve sırt omurlarında anatomik değişimler başlıyor. Estetik operasyonlarla hem iri göğüslerden kurtulmak hem de buna bağlı ağrılardan kurtulmak mümkün.”

  Yrd. Doç. Dr. Top iri göğüslü kadınların günlük aktivitelerini tam olarak yapamadığından bunun sosyal yaşamlarına olumsuz yansıdığını ifade etti.