İNSAN UTANINCA NEDEN YÜZÜ KIZARIR

Yüz kızarması sadece utanma durumunda değil şaşırma kızma heyecanlanma korkma veya stres hissi durumunda da ortaya çıkabiliyor. Ayrıca kızarma yaş ve tecrübe miktarıyla da alakalı. Şaşırtıcı bir gerçek de işitme ve görme engellilerin de yüzlerinin kızarabildiği. Hatta bir kişinin kendisinde utanma duygusu yaratabilecek herhangi bir şeyi düşündüğünde bile kızarabildiği ortaya çıkarılmış.
Utanma hissiyle birlikte ortaya çıkan etkiler sadece kızarma ile sınırlı değil. Çoğunlukla kalp atışlarında hızlanma ve bazı durumlarda da ürkme hissi bile ortaya çıkabiliyor. Yüz kızarması belirli zihinsel süreçlerin üst üste gelerek utanma güdüsü oluşturması ve sonuçta da fonksiyon yetersizliğine sebep olması nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Zihin karışıklığı durumunda simpatik sinir sistemi devreye giriyor ve çevresel kılcal damarlar vazodilatör maddelerin etkisiyle genişliyor. Bunun sonucunda da kan akışı hızlanıyor ve yüz ile boyun çevresine daha fazla kan geliyor. Bu tepkiler �utanma� mesajını vücut genelinde cevaplayan hipotalamus�un kontrolünde. Utanma durumunda vücut sıcaklığında da artış görülmesi nedeniyle kan en çabuk soğuyabileceği noktalara gönderiliyor: eller ayaklar ve yüz.

Son düzenleme moderatör tarafından:
gizem80 Yeni Üye
slm hacer nurcan
yüz kizarma sorunu bende de var aynen senin yazdigin gibi ama benim icin önemli olan bunun bir tedavisi olup olmadigi .eger biliyorsan ve yazarsan cok sevinirim.
simdiden tesekkürler.
cevabini bekliyorum

bymen07 Yeni Üye
slm hacer nurcan
yüz kizarma sorunu bende de var aynen senin yazdigin gibi ama benim icin önemli olan bunun bir tedavisi olup olmadigi .eger biliyorsan ve yazarsan cok sevinirim.
simdiden tesekkürler.
cevabini bekliyorum

bence bunun tedavisi hangi durumlarda oluşmasıyla ilgili mesela yalan söyledigindemi yüzün kızarıyor yada karşı cinsle karşılaştıgında yada ona çok dikkatlice baktıgında elini tuttugundamı yüzün kızarıyor ilk önce bunu tespit etmelisin bence,eger karşı cinsle ilgili ise sana bir erkek olarak tavsiyem bunu karşındakinden saklamak yerine açık açık söylemen çünki saklamaya çalışırsan ilk aklına gelen şey yüzünün kızarıcak olmasıdır ve bu durum sürekli aklında takılı oldugundan çabuk kızarırsın :) ama itiraf edersen rahatlarsın ve zamanla alışıp kendiliginden yokorur gider :)
eger yalan söylerken oluyorsa onunda çözümü yalanı söylerken başka şeyler düşünmen ve bakışlarını ufak ufak başka yere kaçır :) ve ilk önce kendini inandır gerçekten olmuş gibi farzet söyleyecegin yalanı :)
ama engüzeli yalan söylememek tabi :olumsuz:
buarada varsayılan olarak yazdım ama sen hangi durumlarda yüzün kızarır ?

gizem80 Yeni Üye
ilginiz icin tesekkürler ama hic biri malesef benim istedigim cevap degildi.ben 18 yasi geceli cok oldu ve ben sadece utaninca degil her zaman kizariyorum yani biriyle konusunca erkek yada bayan hic farketmiyor.bu durum beni artik cok rahatsiz etmeye basladi bir seyler yapmam lazim.sizde fikirlerinizi yazarsaniz sevinirim.