İNGİLİZCE KOMPOZİSYON indir

Yabancı Dil bölümünde yer alan bu konu SaMeT46 tarafından paylaşıldı.

 1. SaMeT46

  SaMeT46 Moderatör

  İNGİLİZCE KOMPOZİSYON indir
   

  Eklenen Dosyalar:

  Son düzenleme moderatör tarafından: 17 Aralık 2009
 2. mehmet93

  mehmet93 Yeni Üye

  ingilizce kompozisyon
   
 3. kenan nida

  kenan nida Yeni Üye

  Cevap: İNGİLİZCE KOMPOZİSYON indir

  Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?
  Bu oyunda genel olarak amaç, topu rakip takımın “Touch-Zone” olarak adlandırılan gol çizgisinin arkasına geçirmektir. Bu, iki yolla yapılabilir. Gol bölgesindeki bir oyuncuya pas atılır veya bir oyuncu topla birlikte bu çizgiyi geçer. Bu şekilde “Toch-Down” yapılmış olur. Bunun dışında topun ayakla vurularak çatal şeklindeki kaleden geçirilmesi ile de sayı kazanılabilir. Sahada oyun sırasında her takımdan 11’er kişi bulunur ama bu sporda diğer takım oyunlarından farklı olarak 3 ayrı takım vardır. Bunlar; hücum, defans ve özel takımdır. Hücum takımının amacı 4 hak’ta topu 10 yard ileri götürmektir. Eğer 10 yard veya daha fazla gidilirse tekrar 4 hak daha kazanılır, bu yolla takıma sayı kazandırmaya çalışılır. Defans takımı karşı tarafın hücum takımı sahadayken oyundadır ve amaçları rakibe sayı yaptırmamaktır. Özel takım ise kick, kick-return ve punt tabirleriyle açıklanan özel oyunlarda sahaya girer. Her takım kadrosu en aşağı 45 kişiden oluşur. 11 hücum, 11 defans, 11 özel takım ve yedekler olmak üzere.
  AMERİKAN FUTBOL SAHASISahanın uzunluğu 100 metre, genişliği ise 55 metredir. Sahanın her iki yanında 10ar metrelik gol (touchdown) bölgeleri mevcuttur. Bu bölgelere end zone denir. Sahada 50den 10a doğru numaralanmış enine çizgiler bulunmaktadır ve bu çizgiler end zone a olan uzaklığı gösterirler. Her iki end line (sahanın iki ucundaki çizgi) üzerinde Y biçimine yakın kaleler bulunur. End zonelar ve kale direkleri sayı kazanmak için kullanılır.Topun uzunluğu tam bir ayak ebadı kadar (30 cm.) olduğundan bu oyuna ayaktopu (football) adı verilmiştir.
  OYUN ve SÜRESİMaç kick off denilen bir vuruşla başlar. Maç başlamadan önce para atışı yapılır. Kazanan taraf kick veya kick return arasında seçim yapar yani topun kendinde veya karşı takımda olmasına karar verir.Maç 15er dakikalık 4 çeyrekten oluşur. Yani toplam 60 dakikalık bir sürede oynanır. İlk çeyrek sona erdiğinde ara verilmez, ancak takımlar sahada yer değiştirir. Topun kaldığı yer ölçülerek aynı oranda karşı sahaya alınır (Sahanın sağ tarafında 30. yardda iken ilk çeyrek bitmiş ise ikinci çeyrek sahanın sol tarafındaki 30. yarddan başlar.). İlk iki çeyrek sonunda ilk yarı sona erer ve 15dk. ara verilir. Üçüncü çeyrek sonunda da ilk çeyrekten bittiğinde yapılan işlemler tekrarlanır. Oyun sırasında top saha dışına çıkmadıkça, pas oyunu oynanmadıkça ve mola alınmadıkça saat çalışır. Her takımın bir yarıda üç mola hakkı vardır. Mola süresi 1dk.dır.
  TAKIMLARBir takımın maç kadrosu 45 kişiden oluşur. Ancak sahada normal futboldaki gibi 11 oyuncu bulunur. Bir takım, kendi içinde farklı görevleri olan üç takıma ayrılır.Hücum Takımı (Offensive Team):Amacı sayı kazanmak olan bu ekip, takım topa sahipken oyuna girer.
  Oyuncuların GörevleriQuarter Back (QB): Takımın oyun kurucusudur. Hücum başladığı zaman genellikle top ilk olarak bu oyuncuya gelir. Yapılacak oyunu da bu oyuncu belirler. Zeki, soğukkanlı, hızlı, çevik ve güçlü olmalıdır. Boy çok fazla önemli olmamakla birlikte uzun boylu QBlerin sahayı daha rahat görebilecekleri için avantajlı olduğu söylenebilir.Merkez (Center)/(C): Hücumu başlatan yani topu yerden kaldırarak QBye veren oyuncudur. Görevi arkasındaki sayı yapacak oyuncuları korumaktır. Genellikle takımın en güçlü ve iri oyuncusudur. Ayrıca ellerinin çok hızlı ve reflekslerinin güçlü olması gerekir. Bu oyuncu için yüz kilonun üzerindeki kişiler tercih edilir.
  Koruyucular (Guard)/(G): Centerın iki yanında duran oyunculardır. Bunların da görevi arkalarındaki oyuncuları korumaktır. En ağır ve iri oyunculara bu görev verilir.
  -İç Oyuncular(Tackle)/(T): Guardların yanında duran oyunculardır. Karşı takımın oyuncuları genellikle onların yanından geçerek quarterback ve diğer hücum oyuncularına ulaşacakları için iri olmakla beraber hızlı olmaları da gerekir. Center ortada olmak üzere iki guard ve iki tackle takımın "offensive line"ını oluşturur.
  Tight End(TE): Sağ veya sol bitiş çizgilerinin ucunda yer alırlar. Çizgi oyuncusu gibi, arkasındaki oyuncuları koruduğu gibi bazen pas almak için ileri çıkabilir veya topu takım arkadaşından alarak topla koşabilir. Uzun boylu, güçlü, hızlı oyuncular burada oynatılır.
  Runing Back(RB): Hücum takımının quarterbackle birlikte en önemli oyuncusudur. Özellikle Türkiyede bu oyuncu çok önemlidir. Topla koşarak rakip savunmayı yarıp ilerlemek ve sayı yapmak ilk görevidir. Bununla birlikte bir tackle gibi QByi koruyabilmeli ve gerektiğinde ileriye çıkıp pas alabilmelidir.