IMF ile anlaşma için gün sayılıyor

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu _MeçHuL_ tarafından paylaşıldı.

 1. _MeçHuL_

  _MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]

  Başbakan Tayyip Erdoğan, IMF ile iki yıldır süren görüşmelerdeki sorunların büyük ölçüde aşıldığını, imzaya yakın olduklarını açıkladı. Erdoğan "Herhalde gün, hafta içinde... Bu iş burada çözülecektir diye düşünüyorum" dedi. IMF heyet gönderebileceğini tekrarladı

  Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaklaşık iki yıldır eden, zaman zaman kopma noktasına gelen stand-by görüşmelerinde sona gelindi. Başbakan Tayyip Erdoğan, IMF ile görüşmelerdeki sorunların büyük ölçüde aşılmış olduğunu belirterek, yakında bu konunun çözüleceğini söyledi.

  'HABER BEKLİYORUM'
  Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Erdoğan, IMF ile yürütülen görüşmelere ilişkin soruya şöyle yanıt verdi: "IMF ile olan görüşmeler büyük ölçüde şu anda aşılmış noktada, bu konu ile ilgili olarak artık herhalde gün, hafta içinde... bu iş çözülecektir diye düşünüyorum, arkadaşlarımdan haberleri bekliyorum." Uluslararası Para Fonu (IMF) Başbakan'ın açıklamalarından birkaç saat sonra Türkiye ile IMF programını destekleyebilecek politikaları görüştüklerini açıkladı ve IMF, Türkiye isterse kısa sürede heyet gönderebileceğini tekrar etti. 2008'den bu yana Türkiye'nin gündeminde olan IMF ile anlaşma konusunda sona yaklaşıldığına yönelik işaretler yılın son günlerinden itibaren hızlandı. Başbakan Erdoğan 30 Aralık'ta yaptığı açıklamada 'IMF'nin Türkiye'nin şartlarını kabul ettiğini ve 2 yıllık bir anlaşmanın imzalanacağını' söyledi, IMF'den de "Türk yetkililerle IMF programıyla desteklenebilecek politikalar hakkında ayrıntılı görüştük. Eğer yetkililer heyeti talep ederlerse kısa süre içinde gönderebiliriz" açıklaması geldi. Ekim 2008'de başlayan IMF ile anlaşma sürecinde bugüne kadar birkaç kez sona gelindiğine yönelik haberler yapıldı ancak hiçbirinde dünkü kadar kesin açıklama yapılmadı. ANKARA

  GÖRÜŞMELER 2 YILDIR SONUÇLANAMADI
  10 Mayıs 2008: 19'uncu stand-by anlaşması sona erdi. 3 15 Ekim 2008: Şimşek: İhtiyati stand-by görüşülebilir.
  26 Ekim 2008: Erdoğan: Ümüğümüzü sıktırmayız.
  25 Aralık 2008: Şimşek: Beş aşağı beş yukarı anlaştık
  8 Ocak 2009: 20'inci standby için IMF heyeti Türkiye'ye geldi.
  28 Ocak 2009: Görüşmeler sonuçlanamadan kesildi.
  2 Şubat 2009: Başbakan ve IMF 1. Başkan Yardımcısı John- Lipsky, Davos'ta görüştü. Görüşmelere 10 gün ara verildi.
  2 Nisan 2009: Başbakan ve IMF Başkanı Dominique Strauss- Kahn Londra'da görüştü. Müzakereler yeniden başladı..
  25 Nisan 2009: Şimşek: 3 yıllık stand-by üzerinde çalışıyoruz
  4-7 Ekim 2009: IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarında Kahn "Müşteri aramıyoruz" , Babacan "IMF önerilerine güvenmedik anlaşmayı imzalamadık" dedi.
  2 Aralık 2009: Babacan: Çerçeve tamam detayları görüşüyoruz.
  29 Aralık 2009: Babacan: Olası bir anlaşmanın iki yıl süreli bir stand-by olması konusunda mutabakat sağladık. 3 30 Aralık 2009: Erdoğan: IMF Türkiye'nin şartlarını kabul etti.
  31 Aralık 2009: IMF: Heyet göndermeye hazırız.
  4 Ocak 2010: Cemil Çiçek Anlaşmayı prestj için istiyoruz.