İmaret nedir?

Osmanlı bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  İmaret ne demek?
  Osmanlı Devleti'nde medrese öğrencilerine ve yoksullara yiyecek dağıtmak amacıyla kurulmuş olan bir kurum. Ayrıca eski Osmanlı mimarisinde dinsel yapı anlamında kullanılıyordu. Tek bir yapıya ya da çeşitli işlevleri kapsayan dinsel yapı topluluğuna imaret deniliyordu. Çok işlevli camiler Osmanlı mimarisinden kalkınca, imaret sözcüğü de yoksullara yardımda bulunan hayır kurumu yapıları için kullanılır hale geldi.

  Osmanlılarda ilk imaret 1336 yılında Orhan Gazi tarafından kurdurulmuştur. Hatta açılışını bizzat Orhan Gazi yaparak yemek dağıtmıştır. Osmanlılardaki imarethaneler her zaman fakir fukaraya parasız olarak yemek pişirip dağıtırlardı. Daha sonra isimleri aşevi olmuştur. Müslümanlıkta yoksullara yardım etmek esas olduğundan, zenginler imarethaneler açarlardı. 19. yüzyıl sonunda İstanbul'da 20 kadar imaret vardı ve yaklaşık 5000-6000 kişi öğlen ve akşam yemek yerlerdi. İmarethaneler kimsesiz çocukları alıp kendi hayatlarını kazanacakları çağa gelene kadar onlara maaş bağlarlardı. Bu kimsesiz çocuklar kadı tarafından seçilirdi. İmaretler ikinci Meşrutiyet'e kadar açık kaldılar. 6 Nisan 1911 tarihli yasayla iki tanesi dışında tüm imaretler kapandı. Cumhuriyetten sonra medreselerle birlikte o iki imaret de kaldırıldı. Günümüzde ise imaretlerin yerini Kızılay aşevi ocakları almıştır.

  Bu yazı internet dışı kaynaklardan istifade edilerek, harbiforum.net için özel yazılmıştır. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.