İlk Türk Yapımı Savaş Gemisi TCG Heybeliada (F-511)

deep Harbi Aktif Üye
İlk Türk Yapımı Savaş Gemisi TCG Heybeliada (F-511)

Türk Savunma Sanayisinin gururu olan TCG Heybeli Ada F-511 denize indirildi. İlk yerli üretim savaş gemimiz olan F-511 İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının katıldığı bir törenle denize indirildi.

Törende konuşan Erdoğan, bugün Cumhuriyet tarihinin ilk milli savaş gemisi Heybeliada'yı ülkeye kazandırmanın heyecanını ve gururunu paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, ''Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun, kutlu olsun, mübarek olsun'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunuyor'' dedi.

Heybeliada'nın 2004 yılında hayata geçirilen Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında inşa edildiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
tcg-heybeliada-f-511.jpg

''Bugün MİLGEM Projesi ile ne kadar haklı ve doğru bir adım attığımızı ispat etmiş olmanın da ayrıca memnuniyetini yaşıyorum. Milli savunma, ancak milli bir sanayi ile milli bir anlayışla etkin ve mümkün olur.

Ben bu vesile ile MİLGEM Projesi içerisinde yer alan ve Heybeliada gemimizin yapımında mühendislerimizden akademisyenlerimize, işçi ve teknisyenlerimizden bürokratlarımıza kadar emeği geçen herkesi kutluyor, kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bugün denize indireceğimiz Büyükada'nın da şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Hatırlayacaksınız, Heybeliada'yı bundan tam 3 yıl önce fırtınalı, yağmurlu bir günde denize indirmiştik. Ama hamdolsun, 3 yıl önce o rüzgarlı günde denize indirdiğimiz bu gemi, şimdi bütün fırtınalara dayanıklı bir şekilde ülkemizin bayrağını denizlerde gururla taşıyacak, bu aziz vatanın savunmasında önemli bir vazife ifa edecektir.

Türkiye'nin aydınlık yarınları için bütün gücümüzle, bütün direncimizle alın teri dökmeye, eserler kazandırmaya, gücümüze güç katmaya devam edeceğiz. Herkes bilsin ki Türk bayrağı denizlerde de okyanuslarda da barışın sembolü olmaya devam edecektir.

Burada şu müjdeyi de sizlerle özellikle özellikle paylaşmak istiyorum. Türkiye artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunuyor. Ekonomimiz sağlam bir şekilde hedeflerine ilerlerken, dış politikada Türkiye her mecrada barışın bayraktarlığını yaparken, savunma sanayisinde de tarihi bir eşiği bugün aşmış oluyoruz.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Heybeliada'nın göreve başlamasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

Daha önce dışa bağımlı olarak satın almak zorunda kaldığımız bu gemileri kendi mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, işçilerimizle üretmenin gururunu yaşıyoruz. Ama önemli olana karar vermektir. Azimli hareket ederseniz yapamayacağınız yoktur.

Dışa bağımlı olmamalıyız, bunun acılarını geçmişte yaşadık. Müttefiklerimiz bile silah ambargosu uyguladı. Bir ülkenin güçlü olması, ordusunun güçlü olmasından geçiyor. Sanayi de ileri giden ülkelerin motor gücü savunma sanayi olmuştur.

Barış istiyorsanız savaşa da hazır olmanız gerekiyor. Savaş en kötü senaryodur ama savaşları önlemek için savaşa da hazır olmak gerekir. Savaşa hazır olmanın birinci yolu da yüksek ateş gücüne sahip olmak, bunu da kendi eliyle temin etmektir.

Heybeliada'nın bahtının açık olmasını, Büyükada'nın da bir an önce tamamlanmasını diliyorum.

Son düzenleme moderatör tarafından: