İlk Türk eğitim uçağı Hürkuş ve İHA ANKA tanıtıldı

Ömer
Yönetici
Başbakan Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede kritik öneme sahip yerli insansız hava aracı ANKA'nın test uçuşu törenine katıldı.
erdoganf.jpg

Önümüzdeki yıl iç güvenlik harekat bölgesinde kullanılması beklenen ANKA, ilk kez gökyüzünde çektiği görüntüleri yerdeki komuta kontrol istasyonuna gönderdi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tesislerinde düzenlenen törende ANKA'nın hünerlerini izleyen Erdoğan, hangardan çıkarılan ilk Türk başlangıç ve temel eğitim uçağı Hürkuş'u da inceledi. Pilot elbisesi giyip kokpite oturan Erdoğan, Suriye'yi bir kez daha uyardı. "Türkiye'nin büyüklüğünü test etmeye kalkanlara hadlerini bildirmekten kaçınmayız." dedi. Başbakan Erdoğan, büyük devletlerin düşmanları olacağına dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi: "Uçağımıza, askerimize, bayrağımıza yönelik alçakça saldırıları dış politikada zaaf olarak görenler, büyük devlet vizyonundan yoksun olanlardır. Biz büyüdükçe belirli çevreler Türkiye üzerine senaryolar üretiyor."

Başbakan Erdoğan, ilk Türk başlangıç ve temel eğitim uçağı Hürkuş'un TUSAŞ tesislerinde düzenlenen hangar çıkışı törenine katıldı. Programda, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve kuvvet komutanları da hazır bulundu. Törende konuşan Erdoğan, Suriye'ye yine sert mesajlar gönderdi. Türkiye'nin her türlü terör örgütüne, illegal yapılanmaya ve çeteye karşı amansız mücadele veren bir devlet olduğunu vurgulayarak, "Halkı nezdinde meşruiyetini yitirmiş çete devletlerine, halkına devlet terörü uygulayanlara ve Türkiye'nin büyüklüğünü test etmeye kalkanlara hadlerini bildirmekten kaçınmayız." dedi. Türkiye'nin kendisine yönelik hasmane tutumlara, saldırılara ve tehditlere karşı var olan gücü, tarihinden aldığı ilhamla en sert şekilde karşılık vereceğini belirten Erdoğan, "Gerekeni yapmakta asla tereddüt etmeyiz." ifadesini kullandı. Başbakan, büyük devletlerin düşmanları olacağını anlatarak şöyle devam etti: "Uçağımıza, askerimize, bayrağımıza yönelik alçakça saldırıları dış politikada zaaf olarak görenler, büyük devlet vizyonundan yoksun olanlardır. Biz büyüdükçe belirli çevreler Türkiye üzerine senaryolar üretiyor. Bunların hepsini bertaraf edeceğiz."

Erdoğan, konuşmasının ardından ismini Türk havacılık tarihinin efsane ismi Vecihi Hürkuş'tan alan, ilk Türk başlangıç ve temel eğitim uçağı Hürkuş'ta incelemelerde bulundu. Pilot üniforması giyip kokpite oturan Başbakan, pilot işaretiyle de poz verdi. 2006 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TAI arasında imzalanan program çerçevesinde, özgün bir eğitim uçağı prototipinin tasarlanması, geliştirilmesi, test ve doğrulamasının yapılması, üretiminin ve sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi ve sisteme ait teknik veri paketinin oluşturulması hedeflendi. Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve Hürkuş adı verilen Türk başlangıç ve temel eğitim uçağı, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti ile öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturduğu bir tasarıma sahip. Hürkuş'ta, standart uçak sistemlerinin yanı sıra kabin basınçlandırma, fırlatma sistemi, uçak üzeri oksijen üretimi sistemi (OBOGS) de yer alıyor. Uçak önce yer testlerini tamamlayacak, ardından 8 ay içinde uçuşa hazır hale gelecek. Hürkuş, 574 km hıza erişebiliyor. İleride aynı uçağın silahlı keşif ve gözetleme versiyonu da üretilecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede kritik öneme sahip yerli insansız hava uçağı ANKA'nın test uçuşunu da izledi. Önümüzdeki yıl iç güvenlik harekât bölgesinde kullanılması beklenen ANKA, ilk kez gökyüzünde çektiği görüntüleri yerdeki komuta kontrol istasyonuna indirdi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tesislerinde ANKA'nın hünerlerini izleyen Erdoğan, ardından Hürkuş'ta incelemelerde bulundu. Başbakan, gelecek ay TSK'ya teslim edilmesi beklenen taarruz helikopteri T-129 hakkında da bilgi aldı. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ise taarruz helikopterinin kokpitine oturdu. Özel'in bu davranışı Suriye'ye mesaj olarak yorumlandı.