İçimizdeki İrlandalılar ne demek

Deyimler Sözlüğü bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  içimizdeki irlandalılar mustafa denizli, içimizdeki irlandalılar nedir

  Euro 2000 Avrupa Kupası elemelerine katılmak için Kuzey İrlanda ile 17 Kasım 1999'da Bursa'da oynadığımız eleme maçı öncesi, Kuzey İrlanda'yı eleyemeyeceğimizi ve Avrupa Şampiyonasına katılamayacağımızı söyleyen Hıncal Uluç ve onun gibi düşünen köşe yazarlarına, Milli Takımlar Teknik Direktörü Mustafa Denizli'nin taktığı sıfattır "İçimizdeki İrlandalılar."

  Bir hafta önce Dublin'de deplasmanda oynanan maçı 1-1 berabere kalmıştı. İkinci maç ise golsüz berabere bitince, deplasman golü avantajı ile turu geçen taraf biz olmuştuk.

  Aslında İrlanda ile Osmanlı Devleti'nin derin bağları bulunmaktadaydı. Ancak "içimizdeki İrlandalılar" terimi, belli bir süre sonra; arkadan hançerleyen, birlik ve beraberliği bozup, arkadan köstek olan manasında bir deyim olarak dilimize yerleşti.

  Maç sonrası Mustafa Denizli'nin Murat Özarı ile yaptığı röportaj da tarihe geçmiştir. Özarı o röportajı yapmak için adeta kamera önünden geçen taraftarlarla cebelleşmişti. İşte o röportaj;  Denizli kısaca şunları söylemişti;

  "İçerideki İrlandalılar'ı da yendik, dışardaki İrlandalılar'ı da.

  UEFA'ya başvuracağım ve Türkiye'nin oynadığı maçlara 6 puan isteyeceğim. 3 puan içerideki İrlandalılar için versinler, 3 puan da dışarıdaki İrlandalılar."