İç Anadolu Bölgesinin Düğünleri

İç Anadolu Bölgesi bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  İç anadolu bölgesi düğünleri, İç Anadoluda düğünler nasıl yapılır

  İÇ ANADOLU DÜĞÜN GELENEKLERİ

  Düğün öncesinde hazırlıklar yapılır. Ev eşyaları ve gelinlik alınır. Bunlar kızın sandık içi çeyizi ile birlikte kız evinde sergilenir.Oğlan babasının en yakın arkadaşı "Düğün Kahyası" oğlanın en yakın arkadaşı da "Sağdıç" olarak seçilir.Yöremizde düğünler genellikle Cuma günü namazdan sonra başlar Cuma namazından çıkanlar yanlarında cami imamı olmak kaydıyla düğün evine gelirler. "Bayrak Yemeği" diye adlandırılan yemek yenir.Yemekten sonra bir sırık ucuna takılmış Türk Bayrağı ile bayrağın üzerinde bulunan ayna ve elma evin çatısına (damına) dikilir. Bayrak sırığın ucuna asılmadan önce imam tarafından dua edilir. Bayrağın asılmasına yörede halk tarafından "Bayrak Kaldırma" denir.Davul ve zurnalar çalmaya başlamadan önce köyde ve çevrede cenazesi olan aile varsa davul ve zurna ile birlikte düğün sahibi ile birlikte bu aileye "yas alma"ya giderler. Yas alma aynı zamanda düğünün başlaması davul zurnanın çalması için bu aileden izin almak anlamına gelir.Aynı günün akşamı okuntular yani davetliler gelir. Davetlilere yemek ikram edilir. Okuntular gelirken haber verirler. Davul zurnacı davetlileri karşılamaya çıkar. Davetliler düğüne güçleri oranında hediye getirirler. Bu hediyeler; ev eşyası para düğün için yiyecek zahire düğünde kesmek için etlik küçük baş hayvan olabilir.

  Kız Kınası

  Cumartesi akşamı düğün kız kınasının yapılması ile devam eder.Üzerinde çeşitli renkte yanan mumlar olduğu halde büyükçe bir tepsinin içine çerez şeker kına ve antep fıstığı; geneline hediye olarak elbise ayakkabı hazırlanıp bir çocuğun başı üzerinde kız evine varılır.Kız evinde kadınlar gelin kızın yanına giderler ve kına türküleri söyleyerek kızın kınasını yakarlar.Düğün alayı oğlan evine döner davul zurna kız evinde kalır. Bir müddet sonra kız evi davul zurna eşliğinde "oğlan kınası" nı getirir. Kına yine mumlarla süslenmiş üzerinde çerez ve hediyeler olduğu halde bir tepsi üzerindedir. Yanında sağdıç olduğu halde oğlanın eline bu kına yakılır.

  Kına Türküsü

  Bismillah diyelim kınaya

  Çağırın gelin anaya

  Yan yana ağlaya

  Al yeşil kınan kutlu olsun

  Orada dirliğin tatlu olsun

  Elimi soktun astara

  Elimi kesti testere

  Mevlam şirinlik göstere

  Al yeşil kınan kutlu olsun

  Orada dirliğin tatlı olsun

  Asvap yuduğum taşlar

  Gölgelendiği ağaçlar

  Misafir alın gardaşlar

  Al yeşil kınan kutlu olsun

  Orada dirliğin tatlı olsun

  Ana hamama vardın mı

  Yunduğum yeri gördün mü

  Ana kadrimi bildin mi ?

  Al yeşil kınan kutlu olsun

  Orada dirliğin tatlı olsun

  Baba pazara vardın mı

  Ayağıma lastik aldın mı

  Ekmeğini tuza bandın mı

  Al yeşil kınan kutlu olsun

  Orada dirliğin tatlı olsun

  Gelin Alma Günü

  Düğünün son günüdür. Bu genellikle Pazar günü sabahta hazırlıklar yapılır. Gelini almaya gelenlere babası kızını teslim eder. Kız eğer varsa bir erkek kardeşinin koluna girmiş olarak evden dışarı çıkar. Oğlan evinden gelenler o anda sevinç gösterileri yaparlar. Düğünün kız evi açısından en dramatik anı bu zamandır.

  Gelin oğlan evine girerken eline bir parça yağ verilir. Bu yağ gelin eve girerken tavana sürülür. Bu da " Yağ gibi yapışsın kalsın" demektir. Ayrıca gelin oğlan evine gelirken beraberinde kaşık çivi bıçak… gibi şeyleri de getirir. Bu da gelinin "bereketiyle gelmesi " anlamına gelir.