Hz. Peygamber'in Soyundan Gelenler, Karikatürler Aleyhine Dava Açacak

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu sessiz3da tarafından paylaşıldı.

 1. sessiz3da

  sessiz3da Üye

  Hz. Muhammed'in soyundan gelen seyitleri temsil eden Faysal Yamani isimli bir avukatın hakaret karikatürlerini yayınlayan Danimarkalı gazeteler aleyhinde İngiltere'de dava açacağını açıklamasının ardından hükümet alarma geçti. Avrupa Birliği'nden yardım isteyen Danimarka hükümeti davanın açılmasını engellemeye çalışıyor.
  İngiliz mahkemelerinin hakaret davalarında genellikle davacıların lehine karar verdiğini düşünen Danimarkalı yetkililer davayı kaybetme riskini göze almak istemiyor. Avrupa Birliğinin olaya müdahale etmesini isteyen Danimarkalılar daha dava açılmadan işi sağlama almak istiyor.
  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adalet Bakanı Lars Barfoed, Danimarka gazetelerinin İngiltere'de yargılanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. "Böyle bir davanın açılması ifade özgürlüğünü kısıtlamak adına atılan çirkin bir adım olur." diyen Barfoed, karikatürlerle ilgili Londra'da dava açılmasının Danimarka'yı zor durumda bırakacağını ifade etti. Avrupa Komisyonu'nun duruma müdahale etmesi gerektiğini söyleyen Barfoed konuyu incelemesi için komisyona resmi başvuru yapacak.

  FAYSAL YAMANİ: DANİMARKA MEDYASI UZUN VE PAHALI BİR DAVA SÜRECİNE HAZIR OLSUN
  Hz. Muhammed'in soyundan gelen seyitleri temsil eden avukat Faysal Yamani bir süre önce Danimarka'nın önde gelen gazetelerinden biri olan Politiken ile görüşmüş ve gazetenin karikatürler dolayısıyla özür dilemesini sağlamıştı. Politiken gazetesi, Yamani ile yapılan görüşmeler neticesinde 26 Şubat günü manşetten yayınladığı özür deklarasyonunda, "Politiken karikatürleri haber amaçlı basarken, Müslümanları incitmeyi kesinlikle düşünmemiştir. Ancak Politiken'in karikatürleri yayınlaması Danimarka'da ve tüm dünyada yaşayan Müslümanları incitmesinden dolayı özür dileriz." demişti. Karikatürleri yayınlayan diğer Danimarka gazetelerinden de özür beklediklerini belirten Yamani "Aksi takdirde kendilerini uzun ve pahalı bir mahkeme sürecine hazırlasınlar." ifadelerini kullandı.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 16 Mart 2010