Hz. Muhammed Efendimiz'in Simgesi Neden Güldür?

spettro Üye
İslam camiasında peygamberi tasvir etmek ya da resmetmek haramdır. Bunun yerine Peygamber Efendimiz aleyhisselatü vesselamın isminin geçtiği yerlerde gül resmi onu temsil eder. Bunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Neden gül?

Gül figürünün Hz. Muhammed'i (s.a.v) temsil etmesi hadisesi asr-ı saadetten bile çok sonralara dayanır. Tasavvuf ehli ve divan şairleri O'na duydukları hasreti güle yüklemişlerdir. Bülbülün güle duyduğu sevgi de Peygamber sevgisi ile özdeşleşmiştir. Gül maşuk yani sevgili, bülbül ise aşık olarak kabul edilir.

Bu işin tasavvufi yönü elbette. Peki bu benzetmenin başka bir izahı olabilir mi?

Gül çiçeklerin en güzeli ve en güzel kokulusudur. Sahabe-i Kiram Efendimizin gül kokulu olduğunu nakletmelerinden ötürü O'na yetişemeyenler ve göremeyenler bir gülün kokusunda O'nu aramışlardır. Enes İbn Malik buyurdu ki; "Rasulullah'm ( s.a.v.) yanında on yıl kaldım. Bütün kokuları kokladım. Onun kokusundan daha güzel birkoku koklamadım."

Ebû Nuaymden gelen bir rivayette Hz.Aişe validemiz şöyle buyurmuşdur:
"Resûlüllah Efendimiz; insanların en güzel yüzlüsü, en nurlu tenlisi idi. O'nu vasfedip anlatanlardan hiç biri, O'nun mübarek yüzünü ayın ondördüne benzeterek, anlatmaktan kendini alamamıştır. O'nun mübarek teri, alnında inci tâneleri gibi tomurcuklanır, misk-i ezfer'den daha güzel kokardı."

hz muhammed gül

Gül ayrıca sevgiyi ifade eden bir çiçek olduğu için, yaratılanların en hayırlısı olan ve Allah celle şanühünun da en sevdiği insan olan Efendimiz ancak böyle güzel bir çiçek ile anılabilir.

Kalbin en güzel duygusu olan muhabbet yani sevgi ile Hz. Muhammed aleyhisselatü vesselamın bir olduğunu Sultan II. Mahmut'un eşi, Sultan Abdulmecidin annesi Bezm-i Alem Valide Sultan şu şekilde ifade etmiştir.

"Muhabbetten Muhammed oldu hasıl,
Muhammed’siz muhabbetten ne hasıl?"

Son düzenleme moderatör tarafından: