Hz Ademin cennetten getirdiği 3 şey

Soru & Cevap bölümünde yer alan bu konu Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Guest

  Hazreti Ademin cennetten getirdiği 3 şey nedir

  Allah, yere indireceğini Adem'e bildirdikten sonra Adem, Cennet'teki her ağacın yanından geçtikçe dallarından birer tane koparmış, bu dallan beraberinde dünyaya getirmişti. Bunlar kuruduktan sonra yaprakları yere dökülerek yeryüzündeki hoş kokulu nebatların aslını teşkil etmiştir.

  Adem, Cennet'ten çıktığında kendisiyle birlikte Cennet ağacından yapılmış bir asa (sopa, değnek) getirdi. Musa peygamberin asası da Adem'le birlikte Cennet'ten indirilmiştir. Bu asa, Cennet'teki as ağacından olup Musa peygamberin boyuna uygun olarak on arşın uzunluğunda idi. Saban ve diğer gerekli şeyler de Adem ile birlikte Cennet'ten inen eşya arasında bulunuyordu. Sonradan örs, çekiç ve kerpeten de Cennet'ten indirildi.

  Adem Allah'ın emri ile 30 türlü meyveyi kendisiyle beraber getirmiştir. Bunlardan on tanesi kabuklu, on tanesi çekirdekli, on tanesi de hem kabuksuz; hem çekirdeksizdi. Kabuklular şunlardır: Ceviz, fındık, fıstık, haşhaş, nar, badem, kestane, at kestanesi ve Hindistan cevizi. Çekirdekli olanlar şunlardır:.Şeftali, hurma, ünnab, şahluc, erik, gambira, sedir ağacının meyvesi, alıç ve akgünlük. Hem kabuksuz, hem çekirdeksiz olanları şunlardır: Portakal, üzüm, dut, İncir, salatalık, kavun, armut, ağaç kavunu ve hurnup. Rivayete göre Adem ile birlikte Cennet'ten çıkarılan nesneler arasında bir kese buğday da vardır. Diğer bir rivayete göre buğday Adem'in karnı acıktıktan sonra Cebrail tarafından getirilmiştir. Çünkü Adem aç kaldıktan sonra Rabbinden yemek yedirmesini istemiş, bunun üzerine Allah Cebrail aracılığı ile ona yedi buğday danesi göndermiş, Cebrail bu daneleri Adem'in eline vermiştir. Adem, Cebrail'den Bu nedir? diye sorduğunda Cebrail ona: Seni Cennet'ten çıkaran nesne işte budur! cevabında bulunmuştur. Bu buğday danelerinin her biri 180 dirhem ağırlığında idi. Adem, Cebrail'den Ben bunları ne yapayım? diye sordu. Cebrail: Sen bu daneleri yere serp dedi. Adem daneleri yere serpti. Yüce Allah hemen o saatte bu danelerden buğday yetiştirdi. Bundan sonra yere tohum ekmek ademoğullan arasında bir adet oldu. Buğday yetiştikten sonra Cebrail buğdayın biçilmesini, biçildikten sonra bir araya toplanmasını, elle oğuşturmayı, harman edip rüzgârda savurmayı öğretti.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 9 Temmuz 2012