Hürrem Sultan ile ilgili Kitaplar

MAKSUD Üye
Hürrem sultanla ilgili kitaplar, Hürrem Sultan Hakkında yazılmış kitaplar

Hürrem - Moskof Cariye - Osmanlı Hanedanı I. Kitap
Demet Altınyeleklioğlu
Artemis Yayınları

Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın.

Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry’nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken’in Avrupa’yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem’in macerası kadar masalsı değildi.

MAKSUD Üye
Hürrem Sultan
Rohatin'den Payitahta Bir Talih Hikayesi

Pavlo Arhipoviç Zahrebelniy
Ufuk Kitapları / Edebiyat Dizisi

Yazar, Ukrayna'nın kırlarından, Rohatin'den Osmanlı Devleti'nin payitahtı İstanbul'a, Saray'a ve zamanın en güçlü hükümdarının kalbine; esir bir genç kızdan muktedir bir Valide Sultan'a doğru giden yolda yaşanabilecekleri, insani olanın olasılıklarını, muhayyile üzerinden mümkün kılmış...

Hürrem Sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir sultandır. Bir Osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olarak bilinir. Leh asıllı Yahudi bir ailede doğan Hürrem Sultan'ın asıl adı Roxelanne'dı (Alexandra Lisowska). Güzelliği nedeniyle küçük yaşta 1520 tarihinde bugünkü Ukrayna sınırları içinde bulunan Rohatyn şehrinden kaçırılmıştır. (Bölge 1184-1939 yılları arasında Polonya Kırallığı sınırları içersinde bulunuyordu.) Daha sonra Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

Kanuni'nin güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalışarak, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak 16. yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilediği iddia edilir. Kanuni'nin, Gülbahar Hatun'dan olan veliahtı Mustafa'yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun'u, ardından 40 yaşındaki veliaht Mustafa'yı boğdurttuğu söylenir.

Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar. Tüm bunlara rağmen, eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan önce 52 yaşındayken öldü ve oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi.
Çeviren: Ömer Dermenci - 613 sayfa, 2. hamur, ISBN: 9756065141; Boyut: 13,5x21cm; Baskı Tarihi: Mayıs 2006
Özgün Dili: Rusça

MAKSUD Üye
Hürrem Sultan M. Turhan Tan

Kitabın Yazarı : M. Turhan Tan
Kitabın Yayınevi : Oğlak Yayıncılık
Basım Tarihi : Ocak 2002

Osmanlı İmparatorluğu'na hükümdar olmuş en büyük sultan: Kanuni Sultan Süleyman.. ve onun kalbine sultan olan Kanuni'yi kendine aşık eden bir kadın. Hurrem Sultan. Saraya esir bir kız olarak girip, kısa sürede Kanuni'nin tek sevgilisi olan, kendi çocuklarından biri tahta geçsin diye Kanuni'nin veliahtını çeşitli yollarla kışkırtıp öldürten, tarihin gelmiş geçmiş en güzel ama bir o kadar da acımasız kadınının romanlaştırılmış hayatı.. M. Turhan Tan'ın kıvrak kaleminden, gerçek kaynaklara dayanılarak yazılmış "gerçek Hurrem Sultan"nın büyük romanı..

MAKSUD Üye
Hurrem Sultan

Orjinal isim: La Sultane
Catherine Clement
Güncel Yayıncılık / Edebiyat Dizisi

Osmanlı'nın ihtişamlı padişahı, devletin ve ordunun kudretli sultanı "Muhteşem" Kanuni Sultan Süleyman'ın gözdesi olmaya başaran; bütün geleneklere ve kurallara karşı gelerek kendini nikahlamasını sağlayan ve "sultan" olmayı başaran, saçları gibi yakıcı ve asi Hurrem Sultan'ın ilginç öyküsü...

Çokca tartışılan bir döneme ışık tutan ve farklı bir bakış açısı getiren bu tarihi romanın kahramanları hepimizin yakından tanıdığı; tarihte iz bırakmış Kanuni Sultan Süleyman, Hurrem Sultan ve Sadrazam İbrahim'in yanı sıra, birçok tarihsel kişilikler... Dönemin içiçe geçen ilişkelerini çevreleyen harem, aşk, tutku, yalnızlık, geleneksel, tabular...
Onlarla aramızdaki beş yüzyıla rağmen, Catherine Clement'in usta kalemiyle tekrar can buluyor.

"...Dualar edildi. Hurrem, Hurrem Sultan oluyordu. İmparatorluk kurulalı beri hiçbir kadın alamamıştı bu soyluluk unvanını. Düğün süresince hep dimdik gözükmesi gerekiyordu..."

"...Onu Sultan yapacak olan örtüleri ve giysileri sayısız el geçiriyordu üstüne. Sıra artık çürümeye yüz tutmuş Venedik havasının egemen olduğu incilerle işlenmiş kırmızı giysiye gelince, mavi bir kumaş parçasını düşündü. İlk gündü. Düşlerine gülümsemişti ve Sultan onu seçmişti. Giysi ağır ve sert kumaştandı ve çıplak boynundaki mavi kolye, çocukluğunun o Kazak arkadaşının şevkatiyle doldurdu içini. Kolyeyi çıkarması gerekti. Kaba küçük yuvarlak şekiller kendisine Muhteşem denen ve Osmanlı halklarının bir süredir, ülkeyi son derece adaletli yönettiğinden ayrıca "Kanuni" adını verdikleri bir Padişah eşi için uygun düşmüyordu..."
(Arka Kapak)

MAKSUD Üye
Hürrem Sultan

Colin Falconer
Pencere Yayınları;

Örümcek, Sultan'ın sarayında ağlarını örüyordu.

'Küçük Roxelana...'

'Ben senin... küçük Roxela'nan değilim.

Ben seni... hiç sevmedim. Yaşamımın... her günü... senden nefret ettim... dişlerimi hınçla ağrıtıncaya kadar...'

Süleyman, yaslanabilmek için yatağın tepeliğinin altın kolonlarına yapıştı.

'Sen hastasın. Bunları ciddiye almıyorum! ' dedi yüksek sesle.

'Ben senin tutsağındım... kendimi sana teslim etmekten başka... yapacak bir şey kalmamıştı bana. Ama, ah, ... senden nasıl da nefret ettim! '

Süleyman, gerçek bir umutsuzlukla kulaklarını tıkadı.

'Bunları daha fazla dinlemeyeceğim! '

'Bayezıt'ın niçin böyle.. kusursuz bir savaşçı olduğunu... hiç düşünmedin mi? Bu... onun İbrahim'den olmasından... kaynaklanıyor! '

'Hayır! Bu olanaksız! '

'Ona... öyle... güvendin ki... budala...

Mısır'dan geri döndüğünde... onun ne yaptığını hiç anlamadın.'

'Hayır! '

'Görüyor musun. benim Osmanlılara... bıraktığım... mirası...

Karar ver Süleyman! Selim... ya da... bir Rumun oğlu! Seni lanetliyorum... ve senden sonraki her Sultanı... lanetliyorum... ta ki... senin imparatorluğun... toz duman içinde yerle bir oluncaya dek.'

'Kes artık, lütfen! '

'Senden... öyle nefret ediyorum ki! '

'Haaaayııır! ' Onu omuzlarından tutup sarstı.

'Beni seviyorsun. Söyle, beni seviyorsun! '
Arka Kapaktan