Hürrem sultan çirkin miydi

Osmanlı bölümünde yer alan bu konu MAKSUD tarafından paylaşıldı.

 1. MAKSUD

  MAKSUD Üye

  Hürrem sultan çirkin miydi
  yahudi bir osmanlı gelini. kanuni sultan süleymanın eşi. güzelliği ve zekasıyla anılmaktadır. osmanlılarda bir padişah ile nikahla evlenen ilk bayan. devlet yönetiminde en çok sözü gecen kadınlardan.

  colin falconer tarafından yazılan bir hürrem masalı adlı kitapta hayatı anlatılan kanıni sultan süleymanın eşi..ilginc kitaptir.cok iyi hikayeleştirilmis olanlar..

  devleti aslinda yonetmis kisi, kanuni disinda birinden cocuk dogurup kanuniye kendisininkiymis gibi yedirdigi rivayet edilen guzel olmus olmasi muhtemel hatun.

  çirkin olduğu söylenen slav asıllı valide sultan. insanlar ilk gördüğünde "meşhur hürrem sultan bu ufak tefek çirkin kadın mı?" diye tepki verirmiş, ancak hepimizin bildiği üzere muhteşem süleymanı parmağında oynatacak kadar zekidir.
  osmanlı hanedanında ilk kez hürrem sultan kocasına resmi nikah kıydırabilmiştir.
  kıymak demişken kanuninin ilk eşinden olan oğlu mustafayı hürrem sultanın etkisinde kalarak boğdurttuğu söylenir ve yine aşk romancı tarihçilere göre eğer mustafa öldürülmeseydi osmanlı devleti duraklama dönemine hiç girmeyebilir ve bambaşka bir tarih yazılabilirdi.

  malum kanuniden sonra hürrrem`in cihangir, selim, bayezid isimli üç oğlundan selim tahta geçmiştir. ve bu dönem duraklama döneminin başlangıcı olarak kabul edilir.