"Hedefimiz son sekiz"

Basketbol bölümünde yer alan bu konu hortLak tarafından paylaşıldı.

 1. hortLak

  hortLak c ε ή κ

  "Hedefimiz son sekiz"

  2009 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda mücadele edecek milli takım kadrosu açıklanırken, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, organizasyonda en iyi sonucu almaya çalışacaklarını söyledi.

  Polat Renaissance Otel'de gerçekleştirilen ve Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, idari menajer Barbaros Akkaş, antrenör Bogdan Tanjevic ve yardımcısı Aziz Bekir'in katılımıyla milli takım kadrosu açıklandı.

  Basın toplantısında konuşan federasyon başkanı Turgay Demirel, 2010 yılında Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Dünya Basketbol Şampiyonası öncesi Polonya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'na çok önem verdiklerini belirterek, ''Gelecek yıl Türk basketbolu için onur verici önemli bir sınav olacak. 2002 yılından bu yana önce Dünya 9.'luğu, daha sonra da Japonya'da 6. sırayı elde etmiştik. 2010 yılında madalya elde edebilmek hepimizin arzusu ve hedefi olacak. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın geçmişini hepiniz biliyorsunuz. Bu şampiyonada en büyük hedefimiz dörtlü gruptan bir üst tura çıkmak ve daha sonra da gelecek takımlarla iyi mücadele sergilemek istiyoruz'' dedi.

  Demirel, Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı kazanabilecek güçte en az 5 takımın bulunduğuna dikkat çekerek, ''Bizim de hedefimiz son 8 takım arasına kalabilmek. Daha sonra da madalya mücadelesi verecek bir performans sergilemek. Yaz döneminde sporcuların yapacağı çalışmalar sayesinde bu mücadelelerden alnımızın akıyla çıkarız. Bütün hedefimiz de bu yönde olacak. 2007 yılında ilk 8 içerisinde yer alması kolay gözükmeyen Rusya şampiyon olmuştu. Dolayısıyla Avrupa şampiyonaları her zaman çok güçlü bir turnuva oluyor. Bizim ekibimiz de iddialı takımlar arasında'' diye konuştu.

  Federasyon başkanı Demirel, şampiyonada mücadele edecek Litvanya, İspanya, Sırbistan, Slovenya gibi takımların alacakları sonuca göre gelecek yıl düzenlenecek Dünya Şampiyonası'na katılma hakkını kaybedebileceklerini ve bu nedenle Polonya'daki organizasyona daha çok önem vereceklerini dile getirdi.

  Beko Basketbol Ligi'de final serisinin bu yıl çok heyecanlı ve çekişmeli geçtiğini kaydeden başkan Demirel, ''Şampiyon olan Efes Pilsen ile son iki yılda şampiyon olan ve bu yıl da final oynayan Fenerbahçe Ülker'i kutluyorum. Ne yazık ki serinin son iki maçında yaşanan olaylar istenmeyen şeylerdi. Bunun bir daha tekrarlanmaması için hep birlikte değerlendireceğiz'' dedi.

  (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay ise Milli takım programının çok uzun olacağını dile getirdi.

  Erdenay, 17 Temmuz'da başlayacak çalışmaların 20 Eylül tarihine kadar devam edeceğini dile getirerek, ''Antalya kampı ile çalışmalara başlayacağız. Daha sonra Bormio kampı yaklaşık 11-12 gün sürecek ve orada iki hazırlık maçı oynayacağız. İstanbul'daki hazırlık çalışmalarından sonra Londra'da Polonya, İsrail ve İngiltere ile karşılaşacağız. Geleneksel olan Efes Pilsen World Cup turnuvasının ardından Polonya'ya doğru yola çıkacağız'' dedi.