Hazır Giyim Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Hazır Giyim Bölümü Hakkında Bilgiler - Hazır Giyim Nedir ?
Programın amacı, hazır giyim endüstrisinde çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir. Hazır giyim programında okumak isteyen bir öğrencinin, genel akademik yeteneğinin yanı sıra renk ve şekilleri algılayabilme, bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilme, el ve parmakları ustalıkla, gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilme yeteneğine sahip, ticaret ve ekonomi konularına ilgili, estetik görüşü olan bir kimse olması gerekir.

Programın Amacı:
Moda konfeksiyon programının amacı, hazır giyim endüstrisinde çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Moda konfeksiyon programında temel disiplinler, temel sanat eğitimi, model çıkarma ve geliştirme, moda tasarımı, kup kesim, giysi teknolojisi, kostüm ve moda tarihi ile bilgisayar dersleri verilmektedir.

Gereken Nitelikler: Moda konfeksiyon programında okumak isteyen bir öğrencinin, genel akademik yeteneğinin yanı sıra renk ve şekilleri algılayabilme, bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilme, el ve parmakları ustalıkla, gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilme yeteneğine sahip, ticaret ve ekonomi konularına ilgili, estetik görüşü olan bir kimse olmalıdır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Moda konfeksiyon programını bitirenlere "Moda Konfeksiyon Teknikeri" ünvanı verilir. Moda konfeksiyon teknikeri, bir hazır giyim atölyesinde, kadın, erkek veya çocuk giysilerinden birinin veya birkaçının seri üretimi ile ilgili işleri yapar. Önce üretimi yapılacak giysinin biçimini ve kumaşını, günün modasını ve ortaya çıkacak ürünün maliyetini göz önüne alarak belirler; giysinin çeşitli vücut ölçülerine göre seri üretimi için gerekli işleri planlar ve yürütür.

Çalışma Alanları: Moda konfeksiyon teknikerleri özel sektöre ait giyim atölyelerinde çalışabilirler veya kendileri özel atölye açabilirler.

Hazır Giyim Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

• MARMARA ÜNİVERSİTESİ-- TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
  • SELÇUK ÜNİVERSİTESİ -- MESLEKİ EĞİTİM FAKÜLTESİ