Hava Harp Okul Hakkında Bilgi

Ömer
Yönetici
Hava Harp Okul Hakkında Bilgi
hava harp okulu.png
1912 yılında Hava Okulu adıyla ilk havacılık eğitim kurumu kurulmuştur. Bu okulda çoğunlukla Kara Harp Okulu mezunu subaylar eğitim görmüşlerdir. Daha sonra bu subaylar, Türk Hava Kuvvetleri'nin ana kadrosunu oluşturmuşlardır.

1951 yılında Eskişehir'de açılan Hava Harp Okulu, Türk Hava Kuvvetleri'nin kendi personelini eğitebileceği bir okul halini almıştır. Hava Harp Okulu, 1954 yılında İzmir'e taşınmıştır. 14 Şubat 1967'de ise Hava Harp Okulu'nun kültürel ve tarihi öneme sahip olan İstanbul'da kurulmasına karar verilmiştir. Hava Harp Okulu 1967 yılında, Yeşilyurt, İstanbul tesislerine taşınmıştır. Okul, Türkiye'nin önde gelen üniversiteleriyle yakın ilişkide olması ve Türkiye'nin en büyük hava alanı yakınında kurulmuş olması nedeniyle en ideal yerini bulmuştur. Okulda 4 yıllık eğitim dönemlerinde farklı akademik programların uygulaması yapılmaktadır. 1991 yılında mühendislik lisans programıyla da eğitime geçilmiştir. Havacılık, Bilgisayar, Endüstri ve Elektronik dallarında mühendislik eğitimi verilmektedir.

Hava Harp Okulu 1992 yılında yeniden bayan öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren dost ve müttefik ülkelerden gelen öğrencilere de Hava Harp Okulu'nda eğitim imkanı sunulmuştur.

Hava Harp Okulu'ndaki askeri eğitimin amacı; Atatürk ilke ve inkılapları yolunda milliyetçi demokratik ve laik hukuk devleti ilkelerine bağlı bir hizmet bilincine sahip, sosyal ve bilimsel görüşü ile ahlakı gelişmiş, toplumsal disiplin anlayışını benimsemiş, pilot adayı havacı subay yetiştirmektir.

Bu yazı harbiforum.net için yazılmıştır.