Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenebilir?

Hamilelik bölümünde yer alan bu konu soru tarafından paylaşıldı.

 1. soru

  soru Üye

  Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenir, Hamilelikte oluşan çatlaklar, Hamilelik dönemindeki çatlakları giderme
  hamilelik.jpg
  Hamilelikte aniden alınan ve verilen kilolar sonucu meydana gelen çatlaklar gözünüzü korkutmasın. İşte çatlakların yapısı ve çözümü ile ilgili bilgiler...
  Normal şartlar altında cildimiz oldukça elastik bir yapıya sahiptir. Ancak ani kilo alıp vermelerde “çatlak” adını verdiğimiz çizikler belirmeye başlar. Özellikle hamilelik süresince görülen bu çizgiler canımızı sıkabilir.

  Genelde karın, göğüs, kalça ve kollarda görülen çatlaklar, yağ oranının fazla olduğu bölgelerdir. Hamilelik sonrası depresyona bir de çatlaklar eklenince dayanılması güç bir durum söz konusu olur.

  Çatlak nedir?

  Cildimizde 3 katman bulunur: En dışta bulunan epidermis, ortadaki dermis ve en alt katman subkutan katman. Eğer dermis düzeyinde bir sıkıntı yoksa çatlak meydana gelmez. Çatlakların meydana gelmesinde hormonlar önemli bir rol oynar. Kolajen ve elastik lifler cildin gerilmesiyle aktive olur ve hemen müdahale ederler. Bu maddelerin eksikliğinde dermis ve epidermis yırtılır.

  Çatlaklar nasıl önlenebilir?
  Çatlakları önlemek için bazı doktorlar hamilelik esnasından karın nemlendirici ürünlerin kullanılmasını önerir. Ancak bu yöntem herkeste işe yaramayabilir. Hamilelikte kadınların %80’inde çatlak meydana gelir. Cildin çatlamaması için hamileliğe hazır elastikiyete kavuşması gerekmektedir. Dengeli beslenme, sıvı tüketimi ve nemlendiriciler bu konuda yardımcı olacaktır. Kolajenli kremler ve E vitamini de çatlak oluşumunu azaltacaktır. Hamilelik sonrasında sıkılaştırıcı kremler ve tedavi yöntemleri de uygulanabilir.