Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir

Hamilelik bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Gebeliğin ilk belirtileri ne zaman belli olur

  Adet görmeniz geciktiyse ve hamile olup olmadığınızdan kuşkulanıyorsanız, yahut bu konuda yüzeysel bir bilgi almak istiyorsanız sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

  Adet döneminde gecikme demek illaki hamilesiniz demek anlamına gelmez. Elbette gebeliğin ilk belirtilerinin başında adet geçikmesi yer alır. Bu durum yüzyıllardır gebeliğin ilk bulgusu olarak kabul edilir.

  Böyle bir durumla karşı karşıya olan bir bayan hangi konumda ve yaşta olursa olsun, gebe olduğunu düşünüyor veya kuşkulanıyorsa muhakkak bir kadın doğum uzmanına müracaat etmelidir.

  Hamilelik ilişki sonrası erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği sonuna kadar olan dönem başlar. Bu döneme embryonik dönem denir. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye ise fetal dönem denir.
  hamilelik.jpg
  Hamileliğin belirtileri
  Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Lakin yukarda da belirtiğimiz gibi her adet geçikmesi muhakkak hamile kalınacak anlamına gelmemektedir. Adet geçikmesine yol açabilecek farklı çevresel ve fiziksel etkenlerde olabilir. Bazen beslenme tarzı, psikolojik rahatsızlıklar ve muhtelif hastalıklar adet gecikmesinin asıl sebebi olabilir.

  Hamileliğin ilk belirtileri ne zaman başlar
  Gebeliğin ilk belirtileri 4-5 hafta arasında başlar. Bu belirti adet gecikmesidir. Ardından gelen belirtilerse; mide bulantısı, halsizlik, kusma, kasık ağrısı ve göğüs şişkinliği veya renk değişikliği gibi belirtilerdir.