Hafif depresyonda anti depresanlar etkisiz

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) lisans sürecinde topladığı verileri değerlendiren Amerikalı ve Kanadalı bilim adamları, bu ilaçların özellikle hafif depresyon tedavilerinde çok etkili olmadığını kaydetti.

  İngiliz basınında geniş yer verilen, ilaç ve plasebonun etkileriyle ilgili verilerin de karşılaştırıldığı araştırma, "dünyada yaklaşık 40 milyon kişi tarafından kullanılan bazı anti depresanların plasebodan daha fazla etkisinin olmadığını" ortaya koydu.

  Fluoxetine, paroxetine gibi etken maddeler içeren bu ilaçları kullanan hastalar ile plasebo kullanan deneklerin durumlarındaki değişimlerin incelendiği araştırmada, "ilaçları kullanan hastaların durumlarında iyileşme görüldüğü, ancak hiçbir etkisi olmayan plaseboları kullanan hastaların da aynı oranda gelişim sağladığı" bildirildi.

  "Bu durumun tek istisnasını ciddi depresyon geçiren hastaların oluşturduğunu" kaydeden araştırmacılar, "bunun da ilaçların daha fazla etkisinin olmasından değil, plaseboların bu durumda etkisiz kalmasından kaynaklanabileceğini" belirtti.

  Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Hull Üniversitesi Psikoloji Bölümü bilim adamlarından Prof. Irving Kirsch, "ağır depresyon geçiren hastalar dışında hastalara bu ilaçları vermenin çok anlamlı görünmediğini" söyledi.

  Kirsch, "araştırmanın önemli bir sonucunun da ilaçlara lisans verilmesi ve ilaçlar üzerindeki deneylerin sonuçlarının kamuoyuna nasıl duyurulduğu gibi ciddi konularda işaret etmesi" olduğunu söyledi.

  Araştırma sonuçları, Public Library of Science adlı tıp dergisinin bugün piyasaya çıkan sayısında yayımlandı.

  Bilim çevreleri, "Prof. Kirsch ve ekibinin araştırmasının, anti depresanlarla ilgili olarak yapılmış bir dizi deneyin sonucunun ele geçirilip değerlendirilmesi açısından önem taşıdığına" işaret ediyor.

  Kirsch ve ekibinin, bu deney sonuçlarını İngiltere'de uygulanan Bilgi Alma Yasası çerçevesinde Gıda ve İlaç Kurumuna resmen yapılan başvuru sonucunda ele geçirdiği belirtiliyor

  Kaynak : CNN-Turk