Gümüşhane İftar ve Sahur Vakitleri (Ramazan İmsakiyesi 2016)

2016 Ramazan İmsakiyesi bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Gümüşhane iftar vakti hangi saate denk geliyor? Gümüşhane için iftar ve sahur vakitleri burada yer alıyor.

  2016 Gümüşhane Ramazan İmsakiyesi - İftar ve Sahur Saatleri

  Tekrardan o uğurlu ve kutlu günler kapımızı çaldı. Geçtiğimiz yıldan beri gelmesini istediğimiz konuk çok şükür tekrar geldi. Ramazan ayı kişileri bir birlerine yaklaştıran, merhamet, bağışlanma ve cehennemden halas olma ayıdır. Ulu Rabbimizin biz müslümanların üzerine şart kıldığı oruç ibadetinin sorumluluğunu yerine getirmek isteyen müslümanlar bu vazifenin şartlarını detaylı şekilde bilmelidir.

  Oruç farizesi imsak saatinde okunan ezan ile başlar. İmsak ezanından önce oruç tutmak isteyen insanların yediği yemeğe sahur yemeği adı verilir. Yemek yendikten sonra, imsak vakti ezan okunduktan sonra niyet edilir ve akşam ezanına kadar hiç bir şey yiyip içilmez. Akşam ezanı olduğunda ise iftar yemeği yenir. Orucun açıldığı zamana iftar saati denmektedir.

  Sitemizin bu sayfasında Gümüşhane ili için Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilen iftar ve sahur saatlerine ulaşabilirsiniz.

  Rabbim şimdiden hepinizin tuttuğu ve tutacağı oruçları ulu katında makbul etsin.

  Gümüşhane İmsakiyesi 2016

  gumushane-imsakiye.png

  Haziran'ın 6. günü yani Pazartesi gecesi ilk sahura kalkmış olacağız. 29 gün sürecek Ramazan ayının 26. gününü 27. güne bağlayan geceyi (1 Temmuz'u 2 Temmuz'a bağlayan gece) Kadir Gecesi olarak idrak edeceğiz.

  Bildiğiniz gibi 5 Temmuz Salı günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü.
  Gümüşhane için Bayram Namazı vakti : 05:43

  Yukarı yer alan veriler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden alınmıştır.

  İftar Duası
  iftar-duasi.png