Gümrük İşletme Bölümü Hakkında Bilgiler

Meslekler bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Gümrük İşletme Bölümü Hakkında Bilgiler, Gümrük İşletmeciliği Nedir, Gümrük İşletme Bölümü taban puanları
  Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Gümrük işletme meslek elemanı, maliye ve gümrük bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.

  Programın Amacı: Gümrük işletme programının amacı, gümrük mevzuatı konularında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Gümrük işletme programında birinci yıl ekonomi, hukuk, Türk dış ticareti ve uluslararası pazarlama, uluslararası taşımacılık ve depoculuk, kamu yönetimi, beşeri ilişkiler; ikinci yıl da gümrük kanunu ve kambiyo mevzuatı, idari yargı, gümrük vergileri, istatistik, bilgiişlem, gümrük işletmeciliği gibi dersler okutulur, uygulama yaptırılır. Zorunlu staj süresi en az 40 işgünüdür.

  Gereken Nitelikler: Gümrük işletme programına girmek isteyen öğrencilerin istatistik, hukuk ve sosyal bilimler alanlarına ilgili ve bu konulara yetenekli olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Gümrük işletme programını bitirenlere "Gümrük İşletme Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Gümrük işletme meslek elemanları gümrük komisyoncusu, ithalat ve ihracat bürolarında uzman eleman, kamu kuruluşlarında ise memur olarak çalışırlar.

  Çalışma Alanları: Gümrük işletme meslek elemanları, Maliye ve Gümrük Bakanlığına bağlı gümrüklerde, özel sektöre ait ithalat ve ihracat bürolarında çalışabilirler veya serbest olarak gümrük komisyonculuğu yapabilirler.

  Gümrük İşletme Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  • GAZİANTEP - KİLİS MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MUSTAFA KEMAL - REYHANLI MESLEK YÜKSEKOKULU
  • SELÇUK - SİLİFKE TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU
  • TRAKYA - EDİRNE MESLEK YÜKSEKOKULU
  • MERSİN - MERSİN MESLEK YÜKSEKOKULU

   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 6 Nisan 2011