Göz tansiyonu belirtileri nelerdir

Sağlık Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Göz tansiyonu belirtileri nelerdir

  Halk arasında göz tansiyonu (karasu hastalığı) olarak bilinen glokom, göz içindeki sıvı tazyikin artması sonucu görme sinirine zarar vermesi olarak tanımlanan bir rahatsızlık. Şayet göz içindeki sıvı basıncı kontrol altına alınmadığı takdirde kalıcı körlüğe bile sebep olacak bir rahatsızlıktır.

  Bu rahatsızlığın belirtileri de öyle hissedilebilecek etkiler göstermemesinden ötürü sinsi bir rahatsızlık olarak nitelendiriliyor. Özellikle 40 yaşın üstündeki insanlarda görülen bu rahatsızlık her yaşta görülebilmektedir. Bu rahatsızlık göz travmaları sonucunda da görülebilmektedir. Örneğin göze gelen bir darbe neticesinde travmaya maruz kalan kimselerde de göz tansiyonu gözlemlenmektedir. Göz tansiyonu rahatsızlığı olup olmadığınızdan kuşkulanıyorsanız muhakkak bir göz hekimine muayene olup göz tansiyonunu ölçtürmelisiniz.

  Sema Hastanesi göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Aydın Yıldırım, 40 yaş üzeri kişilerde daha çok rastlanan göz tansiyonu hastalığında genetik faktörler, sigara, miyop veya hipermetrop, uzun süreli kortizon tedavileri, doğuştan katarakt, şeker hastalığı ve göz yaralanmalarının risk faktörleri olduğunu söyledi. Hastalığın erişkinlerde hiçbir belirti vermediğini, ancak ayrıntılı göz muayenesi ile tanı konulabileceğini ifade eden Yıldırım, "Bu sebeple yılda bir kez göz muayenesi ve göz tansiyonu ölçümü yaptırılmalıdır." dedi.

  goz-tansiyonu-belirtileri.jpg
   
  Son düzenleme: 9 Aralık 2014