Görünmeyeni gösteren kamera

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Bilim adamları termal kamera kullanarak hayvanların hastalıklarını tanımlamanın mümkün olduğu fikrinin bu fotoğraflarla ispatlandığını belirtti.
  Fotoğraflarda hayvanların sıcak noktaları kan akışının yoğun olduğu bölgeler kırmızı olarak çıkıyor. Bu yöntemle hayvanlarda görülen sorunlu bölgelerdeki sıcaklığın teşhis edilebileceği belirtiliyor.
  Özellikle kuş gribi vakkalarda termal kameralardan yararlanılması gündeme gelecek. Fotoğraflarda ayrıca hayvanların ısınma sistemlerinin nasıl çalıştığı üzerine de detaylı bilgi sahibi olmak mümkün. Örnek olarak bir aslanın enerjiyi nasıl muhafaza ettiği bir kuşun sıcaklığı bir bacağından diğerine nasıl geçirebildiği de görülebiliyor.
  Penguenler, pelikanlar ve soğuk kanlı flamingoların nasıl kendi kendilerini ısıttıkları böyle incelenebiliyor.
  Çalışma termal kameraların bilime nasıl hizmet edebileceğini bir kez daha ortaya koydu. Termal kamerayla ilgili genel bilgi almak gerekirse olay şöyle özetlenebilir:
  TERMAL KAMERA NASIL ÇALIŞIR
  Termal görüntüleme yöntemi olarak ısıyı esas alan ve görüntünün genel yapısını ısıya göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Genelde güvenlik amaçlı da kullanılabilir ama çok çeşitli sektörlerin de kullanımına açıktır. Özellikle ısıya güdümlü füze ve benzeri askeri tekniklerin gelişmesi ile önemi artmıştır.
  Elektrik sektöründe ise, elektriksel problemlerin tespitinde kullanılır. Elektrik akımının geçişi sırasında materyalde oluşan ısınma termal kameralar ile gözlenerek problem tespiti kolaylıkla yapılabilir. Aşırı yük altındaki güç transformatörleri, kablolar, kontak noktaları, kapasitörler, termal kamera ile gözlenerek ısınan noktalardaki problemler herhangi bir elektriksel ölçüm yapmadan tespit edilebilir.