Gebze Ramazan İmsakiyesi 2017 - Gebze Sahur ve İftar Vakitleri

2017 Ramazan İmsakiyesi bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Gebze iftar vakti hangi saate denk geliyor? Gebze için iftar ve sahur vakitleri burada yer alıyor.

  2017 Gebze Ramazan İmsakiyesi - İftar ve Sahur Saatleri

  Bereketli zamanlara doğru yine yaşamak üzereyiz. Geçtiğimiz yıldan beri özlem duyduğumuz sevgili sonunda tekrar şeref buyurdu. Ramazan mü'minleri bir birine yakınlaştıran bir aydır. Ramazan'ın başı rahmet, ortası affedilme ve sonu da cehennemden kurtulma ayıdır. Yüce Rabbimizin biz müslümanların üzerine şart kıldığı oruç görevinin sorumluluğunu îfâ etmek isteyen müslümanlar bu vazifenin nasıl yapıldığını detaylı şekilde idrak etmeli ve bu kurallara göre hareket etmelidir.

  Oruç saati imsak saatinde okunan ezanla başlar. İmsak ezanından önce oruç tutan insanların yediği yemeğin adına sahur yemeği denir. Sahur yemeği yenip, imsak vakti ezan okununca oruca niyet edilir ve akşam ezanına dek bir şey yenip içilmez. Akşam ezanı okunduğunda ise iftar yemeği yenir. Bu vakte iftar saati denmektedir.

  Sitemizin bu sayfasında Gebze ilçesi için Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilen iftar ve sahur saatlerine ulaşabilirsiniz.

  Mevlam şimdiden tüm mü'minlerin tuttuğu ve tutacağı oruçları ulu katında makbul eylesin.

  Gebze İmsakiyesi 2017

  gebze-imsakiye.png

  Mayısın 27. günü yani Cumartesi gecesi ilk orucumuza niyetlenmiş olacağız. 29 gün sürecek Ramazan ayının 26. gününü 27. güne bağlayan geceyi (21 Haziranı 22 Hazirana bağlayan gece) Kadir Gecesi olarak idrak edeceğiz.

  Bildiğiniz gibi 25 Haziran Pazar günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü.
  Gebze için Bayram Namazı vakti : 06:18

  Yukarıda bulunan saat bilgisi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden elde edilmiştir.

  İftar Duası
  iftar-duasi.png