Gazze Şeridi Hakkında Bilgi

Dünya Ülkeleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Gazze Şeridi ile ilgili Kısa Bilgi
  gazze seridi.jpg
  Yüz ölçümü: 360 kilometrekare

  Orta Doğu'da, Akdeniz kıyısında dar bir sahil şeridi. Gazze Şeridi'nin kara sınırı uzunluğu, İsrail ile 51 kilometre, Mısır ile 11 kilometredir. Akdeniz'de 40 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahip olan en yüksek noktası Abu Awdah'dır.

  Ilıman bir iklime sahiptir, kışları serin, yazları sıcaktır. Ekilebilir arazilere ve doğal gaza sahiptir.

  Gazze Şeridi'nde yaklaşık 1.400.000 Filistinli yaşar. Bunların büyük bir kısmı 1948 yılında İsrail-Filistin Savaşı sırasında İsrail'den kaçan veya çıkarılan kişilerdir. Bölgedeki fakirlik ve işsizlik oranı çok fazladır. Genellikle sıcak savaşın olduğu Gazze Şeridi'nde mülteciler çok zor koşullar altında yaşarlar. Gazze'de kilometrekare başına 2500 kişi düşmektedir. Türkiye'de kilometrekare başına 80 kişi düştüğü göz önünde bulundurulursa, Gazze'deki sıkıntının boyutu daha kolay anlaşılacaktır.

  1970'den bu yana Gazze Şeridi'nde 25 tane İsrail'e ait bina inşa edilmiş, ancak bunlar Ağustos 2005'te yıkılmıştır. 2001 yılı verilerine göre nüfus artışı %4 seviyesinde olan bu bölgede yaşayanların %99'undan fazlası Filistinli Müslüman ve %0.7'si Filistinli Hristiyan'dır.

  Gazze Şeridi ismini toprakları içinde yer alan en büyük şehir olan Gazze'den alır. Hiçbir ülke, Gazze Şeridi'ni bağımsız bir devlet veya devlet bölgesi olarak tanımaz. Amerika Birleşik Devletleri ise Gazze Şeridi'ni, İsrail tarafından ele geçirilmiş bir bölge olarak tanımlamaktadır. ABD bu bölgenin geleceğinin İsrail ile Filistin arasında bir anlaşmayla belirleneceğini düşünmektedir.

  Gazze Şeridi'nin hava ve deniz sahaları İsrail tarafından kontrol edilir. Mısır sınırı ve bölge ise Filistin tarafından kontrol edilir. Karşı karşıya olduğu doğal tehlikeler erozyon, temiz su kaynağı eksikliği ve yer altı sularının kurumaya başlamasıdır.