Fransa-Prusya Savaşı

Tarih bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Fransa-Prusya Savaşı Hakkında Bilgi
  fransa prusya savasi.jpg
  19 Temmuz 1870 - 10 Mayıs 1871 tarihleri arasında meydana gelen ve Fransa-Alman Savaşı olarak da bilinen savaş. Fransa'da 1870 Savaşı olarak da anılmaktadır. Prusya'yı Kuzey Almanya Konfederasyonu ve Güney Almanya'dan da Baden, Württemberg ve Bavaria eyaletleri desteklemiştir. Prusya ve Almanların zaferi Alman Krallığı'nın ve Prusya'nın son defa Prusya Kralı Birinci William'ın hakimiyeti altında birleşmesine neden olmuştur. Bu ayrıca Üçüncü Napolyon yönetiminin düşüşüne ve İkinci Fransız Krallığı'nın yıkılmasına neden olmuştur.

  Savaş, Fransa'nın 19 Temmuz 1870'de Prusya'ya savaş ilan etmesiyle başladı. Askeri açıdan üstün olan Almanya Alsace ve Lorraine'i ele geçirmeyi başardı. Cephede imparatorluk ordularının aldığı art arda yenilgilerin sonucunda Fransız İmparatoru 2 Eylül 1870'de Prusya'ya teslim olmak zorunda kaldı. Yenilgiden 2 gün sonra 4 Eylül'de boşalan imparatorluk yönetimini burjuvazi devraldı. Belediye Sarayında cumhuriyet ilan edildi. Parisli milletvekillerinden oluşan burjuva hükümeti Ulusal Savunma Hükümetini kurdu. Hükümetin başına Adolphe Thiers geçti.

  Prusya Ordusu silahsız işçi sınıfına karşı Paris'e doğru ilerledi. Ulusal Savunma Hükümeti ise Prusya'yla antlaşma yapmaya çabaladı. Ancak Paris halkı teslim olmak istemedi ve hükümetin bu tavrını sindiremeyerek silahlandı. Her bölgede işçi taburları ve güvenlik komiteleri kuruldu ve bunların başlarında bir merkez komite getirildi. Ulusal Muhafız İşçi Taburları, Ulusal Savunma Hükümetinden komün seçimlerinin yapılmasını ve cumhuriyeti güçlendirici tedbirler alınmasını istediler. Hükümet Ulusal Muhafızların hükümet aleyhinde faaliyette bulunmamaları için onların önerilerini geri çevirdi ve aynı zamanda da protesto ve gösteri yapmalarını yasakladı. Hükümet Paris'te bulunan bütün devrimci kuruluşları ve cumhuriyetçi gazeteleri kapadı. Çoğunluğunu işçi ve köylülerin oluşturduğu Ulusal Muhafız Taburu'yla halk Alman işgalcilerine karşı ülkelerini korumayı hedefliyorlardı. Hükümet ise sürekli antlaşma yaparak savaşı bitirmenin çözüm yollarını arıyordu. 28 Ocak'ta imzalanan Versailles Antlaşması ile Fransa teslim olmuştu. Ancak anlaşma son derece ağır şartlardan meydana geliyordu. Anlaşma 12.000 kişilik tümen haricindeki 170.000 kişilik tüm ordunun teslim olmasını, Prusyalıların birçok kaleyi fethetmesi ve 15 gün içinde 200 milyonluk savaş tazminatının ödenmesi maddelerinden oluşuyordu. Fransa 10 Mayıs 1871'de yüklü bir savaş tazminatı ile Alsace'ın ve Lorraine'in yarısının Almanya'ya bırakılmasını öngören Frankfurt Antlaşması'nı onayladı. Savaş Prusya hakimiyetiyle sonuçlanmış oldu.