EXPO Dünya Fuarı İzmir 2020

Genel Kültür bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Dünya Fuarı İzmir 2020, EXPO Dünya Fuarı İzmir 2020 Hakkında Bilgi
  EXPO 2020 Doğu Akdeniz Bölgesi’nde düzenlenecek olan ilk EXPO olacaktır. 100 yıl öncesine kadar, İskenderiye ve Beyrut’la birlikte Doğu Akdeniz’in en önemli liman kentlerinden biri olan İzmir, bu vesileyle bir “iade-i itibar” fırsatı yakalayacaktır.

  2 İzmir doğunun en batısı, batının en doğusudur. Bu özelliğiyle ülkeler ve kültürlerarası eşsiz bir köprü olacaktır.

  3 İzmir üç saatlik uçuş mesafesinde Orta Asya’dan Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’dan Avrupa’nın tamamına, toplam bir buçuk milyarlık bir nüfusa erişilebilirlik sunan merkezi bir coğrafi konuma sahiptir.

  4 İzmir, 8.500 yıllık tarihi, olağanüstü güzel doğası, senede ortalama üç yüz güneşli gün yaşatan iklimi, mükemmel plajları, güleryüzlü ve sıcakkanlı insanlarıyla ideal bir ev sahibidir. En çok yüz kilometrelik bir mesafede, insanlığın en büyük miras zenginliklerinden Efes ve Bergama, yine aynı yakınlıkta Çeşme, Alaçatı, Seferihisar, Urla ve Kuşadası gibi turistik merkezler bulunmaktadır.

  5 Farklı etnik kökenden halkları bir araya getiren, çok kültürlü, çok dinli ve laik yapısıyla İzmir, EXPO için çok uygun bir mekândır. Medeniyetler ve bölgeler arasında çatışmaların hüküm sürdüğü bir dünyada İzmir, bu yapısı sayesinde 21. Yüzyıl’da dünya için “kültürel akupunktur” ve “toplumsal barış modeli” vazifesi görecektir.

  6 Türkiye, farklı kültür ve dinler arasında yüksek bir anlayış geliştirilmesi hedefini ulusal bir amaç olarak belirlemiştir. EXPO 2020’nin İzmir’de düzenlenmesi bu bağlama çok uygun düşecektir.

  7 İzmir’de düzenlenecek EXPO etkinliğine on altı milyon ziyaretçinin, otuz dokuz milyon ziyaret yapması beklenmektedir. Bu durum İzmir, Ege Bölgesi ve Kuzey Akdeniz için ekonomik fırsatlar yaratacaktır. Sonuç olarak, bu bölgedeki olumlu etkiler sadece bölgeyle sınırlı kalmayacak, Karadeniz Havzası ve Kafkaslar’a kadar yayılacak bir fayda sağlayacaktır.

  8 Tüm ülkelerin beklentilerini, geleneklerini ve deneyimlerini sergileyebilecekleri uygun bir platform olarak İzmir, ideal bir ev sahibi olacaktır.

  9 BIE Yöneticileri ve özellikle Genel Sekreter Mr. Loscertales, 2010 Şanghay EXPO’sunun kapanış törenlerinde de ifade ettiği gibi İzmir’in adaylığını desteklemekte, İzmir’in Valisi’nden yerel yöneticilerine, sivil toplum liderlerinden merkezi otorite temsilcilerine kadar tüm katılımcıların uyum içinde birlikte hareket ediyor olmasının ve genel olarak İzmirli’nin projeye sahip çıkıyor olmasının projenin en önemli kazanımı olduğunu söylemektedir.

  10 EXPO 2015 adaylığı sürecinde İzmir’in bilinirliğini arttıran ve Hükümet’in desteğini ortaya koyan çok sayıda girişimde bulunulmuştur:

  - Adaylık sürecinde, toplam yirmi milyon Euro’luk bir kaynak harcanmıştır.
  - 4-9 Kasım 2007 tarihlerinde yurdumuza gelen BIE İnceleme Heyeti, İzmir’in EXPO’ya ev sahipliği yapmasının son derece uygun olduğuna karar vermiştir.
  - Paris’te BIE Genel Kurullarında toplam dört kez adaylık sunumları yapılmış, ikisine Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımız da katılmışlardır.
  - İzmir’de BIE Delegelerinin katıldığı iki uluslararası sempozyum düzenlenmiş, 15-18 Ekim 2007 tarihleri arasında düzenlenen I. Sempozyum’da Sayın Başbakanımız R. Tayyip Erdoğan,13 – 16 Şubat 2008 tarihlerinde düzenlenen 2. Sempozyum’da Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül konukları misafir etmiş, sempozyumlara rekor düzeyde, 107 ülkeden katılım sağlanmıştır.
  - Adaylık sürecinde, Paris’te büyük konserler ve yemek davetleri gerçekleştirilmiş, hükümetimizden üst düzey katılımlar sağlanmıştır.
  - Aralarında CNN, BBC, Euronews, El Cezire, TV 5’in de bulunduğu dünyaca ünlü TV kanallarında İzmir’in EXPO 2015 adaylığını duyuran reklam filmleri gösterilmiş, Time, News Week, L’Express, Challenge gibi dergiler ile International Herald Tribune, Le Figaro, Le Soir gibi gazetelerde ilanlar yayımlanmış, özel “İzmir” ekleri çıkartılmıştır.
  - Adaylığımıza destek sağlamak için BIE üyesi ülkelere Cumhurbaşkanımız’ın, Başbakanımız’ın ve Dışişleri Bakanımız’ın destek talebini içeren mektupları Dış Temsilciliklerimiz aracılığıyla muhataplarına iletilmiş, ayrıca BIE üyesi yüz on ülke ziyaret edilmiştir.

  11 İzmir’in EXPO 2020 adaylık sürecine EXPO 2015 oylamasının kazanılamamasıyla birlikte başlanmıştır. Adaylık sürecinde elde edilen sinerjinin kaybolmaması için, 7-8 Haziran 2008’de İzmirli kanaat önderlerinin katılımıyla bir Arama Karar Konferansı düzenlenmiştir. İzmir Başkanlar Kurulu, 2 Nisan 2008’de İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için en kısa zamanda çalışmalara başlanmasına karar vermiştir.