Esra Kizir Gökçen - Esra Kizir Gökçen Kimdir ? - Esra Kizir Gökçen Hakkında

Sanat TR bölümünde yer alan bu konu inbo tarafından paylaşıldı.

 1. inbo

  inbo Üye

  Esra Kizir Gökçen 1971 İstanbul doğumludur. Çocukluğundan itibaren hayal dünyasındaki her şeyi renk ve çizgi diliyle anlatmaya olan tutkusu, ortaokul yıllarındaki resim öğretmeni Birsel Boşut Gürbüz’ün de etkisiyle artarak üniversitede güzel sanatlar eğitimi almasına ve daha sonra da grafik tasarımdan resme kayan bir çalışma serüveninin başlamasına neden olmuştur. 1993 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunudur.
  Resimde espri arayışını Gürbüz Doğan Ekşioğlu’ndan, figüratif çalışmanın ne denli özgür olabileceğini Fevzi Karakoç’tan, özgün çalışmanın önemini Sema Ilgaz Temel’den, sevgiyle yapılan işlerin başarıya ulaşacağını Nazan Erkmen’den öğrenmiş ve çalışmalarını temellerini bu bilgiler üzerine oturtmuştur.
  Mezuniyetinden sonra çeşitli reklam ajanslarında grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni olarak çalıştıktan sonra, 2000 yılında çalışma alanını değiştirerek pedagojik formasyon (Marmara Ün. Atatürk Eğitim F.) eğitimi almış, resim öğretmeni olmuştur. 2003 yılından bu yana yeni teknik arayışlarıyla sanat çalışmalarına devam etmektedir.
  Halen Anadoluhisarı´ndaki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmekte ve çocuklar ile yetişkinlere resim dersleri vermektedir. Üniversite yıllarında başladığı baskı resim çalışmalarını da Erte Sanat Atölyesi’nde Ayşen Erte eşliğinde (gravür) devam ettirmektedir.