Eski telefonlarınızı sakın atmayın!

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu fbrdm07 tarafından paylaşıldı.

 1. fbrdm07

  fbrdm07 HaRBi DeLiKaNLı

  'Cepten' görüntülü konuşmaya 2 gün kala, Ulaştırma Bakanlığı'nın mevcut telefonları çöpe gitmekten kurtaracak proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

  Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği Başkanı Murat Dursun, 3G hayata geçtiğinde ikinci nesilde kullanılan cihazların teknik olarak bu sistemi desteklemediği için bu sistemden yararlanmaları mümkün olmadığını belirtti. "Mevcut telefonları şu anki gibi kullanabiliriz. Ancak 3G'den yararlanamayız." diyen Dursun, görüntülü konuşma başladığında 3G uyumlu telefonların piyasaya gireceğini aktardı. Atıl duruma düşecek cihazları nasıl kullanılabileceğine yönelik proje ürettiklerini belirten Dursun, projeye Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun da olumlu baktığını kaydetti. Dursun'un verdiği bilgiye göre kayıtsız halde yapılan 2. el ticaret kayıtlı hale getirilecek. Bu telefonlarda KDV yüzde 18'den yüzde 1'e indirilecek. Firmalar toplama merkezi gibi organize edilerek bu cihazları toplayıp bakımlarını yaparak garantilendirerek tekrar piyasaya arz edecek. Ardından bu telefonlar Uganda, Mısır ve Irak gibi ülkelere ihraç edilecek.

  250 MİLYON DOLAR KAYNAK
  Konuyla ilgili Mısır, Uganda ve Irak ile görüşmelerde bulunduklarını kaydeden Dursun, "Oradaki sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yaptığımız görüşmelerde ikinci el cihazları toplayarak ihracatını yapmamızın mümkün olduğunu gördük." diye konuştu. İngiltere ve İspanya'nın ikinci el cihazları toplayarak bu ülkelere sattığını belirten Dursun, "Bizde bunu yapabiliriz. Ticari ilişkilerimizde son yıllarda önemli adımlar attığımız ülkeler bunlar. Afrika ülkeleri ticaretimizin her geçen gün geliştiği ülkeler. Hem ülkemiz kazansın hem ticaretimiz gelişsin. Önemli istifadeyi o ülkelere sunmalıyız." dedi.
  "Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu projeye olumlu yaklaşıyor." diyen Dursun, atılması gerekli adımın KDV'nin yüzde 18'den yüzde 1'e çekilmesi olduğunu vurguladı. Şu anda 0 vergiyle satılan ikinci el telefonların yüzde 1'le bile satılmasıyla devletin 250-300 milyon dolar kazanacağına dikkat çekti.

  3G UYUMLU TELEFON ALIRKEN DİKKAT
  - Görüntülü konuşma hizmeti için telefonun her iki yönünde de kamera bulunmalı.
  - Tek taraflı, ancak öne çevrilebilen cihazlar da kullanılabilir.
  - Telefonda dahili modem cihazı olmalı. Bilgisayar bağlantısı bununla yapılıyor.
  - Televizyon yayınlarını alabilmek için ekran çözünürlüğü yüksek ve geniş ekranlı cihazlar tercih edilmeli.
  - Tuşlu yerine dokunmatik ekranlı telefonlar daha geniş görüntü sunabiliyor.
  - Şehirde telefonla adres bulmak için GPS özelliği olan telefon gerekiyor.
  - Fatura ve garanti belgesi sorulmalı. IMEI numarası kontrol edilmeli.
  - Telefon almadan önce detaylı model ve pazar araştırması yapmayı ihmal etmeyin

  CEP HAYATIMIZIN HER ANINA GİRECEK
  Cep telefonuyla görüntülü konuşulacak
  Herhangi bir televizyon kanalı izlenebilecek.
  Kaydedilen bir görüntü anında başka bir tarafa aktarılabilecek.
  Sağlıkta kritik hastalığı olan hastalar uzaktan izlenebilecek.
  Uçak, otobüs, tren biletleri cep telefonuyla alınabilecek.
  Elektrik, su, telefon, doğalgaz fatura ödemeleri cep'ten yapılacak.

  Vatan
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 9 Haziran 2010