Eserleri, Biyografisi Erzurumlu Emrah - Erzurumlu Emrah Kimdir - Erzurumlu Emrah Hayatı

Edebiyat TR bölümünde yer alan bu konu pesimist tarafından paylaşıldı.

 1. pesimist

  pesimist sanal alem

  Erzurumlu Emrah Kimdir - Erzurumlu Emrah Hayatı
  8.yüzyılın sonunda Erzurum köylerinden birinde doğduğu, gerek halk inanışları gerek kendi şiirlerindeki anışlardan belli olan Emrah'ın 1855-1860 arasında, son yıllarını geçirdiği Niksar'da öldüğü kabul edilir. Daha açık bilgi -her zamanki gibi- yoktur.

  Eserlerindeki öğelerden ve Divan şiiri yolundaki emeğinden anlaşıldığı gibi, hem yeterince öğrenim görmüş, hem tasavvuf yoluna yönelmiştir. Şiirlerinde geçen yer adlarının tekrarından Trabzon, Sivas, Kastamonu, Konya, Niğde illerini dolaştığı, çeşitli yerlerde kısa süreli serüvenler yaşadığı bellidir. Kendisine ilgi duyan ve koruyup esirgeyen edebiyat meraklısı kişilere konuk olarak bir kaç şehirde yerleşip yaşadığı, ev bark kurduğu da söylenmektedir.

  Emrahoğulları adıyla anılan ailelerin birbirinden uzak yerlerde yaşamakta oluşları, bir çok yerde adına bağlı mezarların bulunuşu, şiirlerinin dilden dile geçerek yayılış genişliği kazanışı, aruzla yazdıklarının basılışı, asıl mezar taşının Niksar'da bulunuşuna kadar onun ününün yaygınlığını gösteren işaretlerdir. Bu açıdan 19. yy'ın Dertli ve Seyrani gibi adı herkesce bilinen bir kaç sanatçısından biridir.

  Divan şiiri yolunda yazdıları zayıf kopyalar olmaktan öteye gitmez. Ama Doğu Anandolu'lu bir saz şairi olarak hece vezniyle söylediği ikiyüze yakın şiirin derlenmiş hali, kendisini 19. yy'ın önemli âşıklarından biri saymamızı gerektirir. Çağdaşlarından Tokatlı Nuri (Öl.1882) üzerinde belli etkileri vardır.

  Hayatının, değişik geziler, yerleşmeler, evlenmeler ve serüvenlerle dolu oluşu, Orta ve Doğu Anadolu'daki ününü arttırmış olmalıdır. İlgi çeken kişiliği ile eserine değer kazandırmış, şiirlerinin yayılıp bilinmesini sağlanmış gibidir.19.yy'daki âşık fasıllarında eserleri en çok okunan sanatçılardan biri olan Emrah, klasik edebiyat bilgisiyle üstünlük kazanarak etki sağlamış, iki yanlı çalışkanlığıyla geniş alanlarda duyulmuştur. Tasavvufi şiirleri belli bir değer düzeyinin üstünde değildir. Asıl ilginç yanı, saz şiiri geleneği yolundaki içten ve etkili aşk, gurbet şiirleridir. Şiirlerinin bir kısmı Ercişli Emrah'ın (17.yy) Selvi Han'la ilişkili halk hikayesine de eklenmektedir. Ercişli'nin bazı şiirleri de Erzurumlu Emrah'a mal edilmiş olabilir.

  ESERLERİ
  Bir Nazenin Bana Gel Gel Eyledi
  Biz Tarik-i Aşkın Âşıklarıyız
  Bu Göçü Ordan Göçürdüm
  Bülbül Olmuş Gülistanı Beklerim
  Dedim Dilber Didelerin Islanmış
  Dinleyelim Dağ Başında Figanı
  El Çek Tabib El Çek Yaram Üstünden
  Elâ Gözlerini Sevdiğim Dilber
  Gönül Gitmek İster Gurbet İllere
  Gönül Gurbet Ele Çıkma
  Güzel Sallanarak Nerden Gelirsin
  İki Kaşları Karanın
  Ne Feryat Edersin Divane Bülbül
  Ne Vefasın Gördüm Bezm-i Cihanın
  Sabahtan Uğradım Ben Bir Fidana
  Şimdengerü Nazlı Yare Küskünüm
  Şu Karşıki Karlı Dağlar
  Tutam Yar Elinden Tutam
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 1 Aralık 2010