Ermeniler Türkiye'ye Dava Açtı

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu sessiz3da tarafından paylaşıldı.

 1. sessiz3da

  sessiz3da Üye

  Türkiye aleyhine Los Angeles'ta dava açan iki Ermeni asıllı ABD vatandaşı, Ermenilerin 1915'deki olaylarda kaybettikleri taşınır ve taşınmaz mallar ile banka hesapları için "milyarlarca dolarlık" tazminat talep etti.

  Associated Press ajansının haberine göre, Garbis Davouyan ve Hrayr Turabyan isimli ABD vatandaşları mahkemeye başvurularında, doğrudan Türk Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Ziraat Bankası'nı davalı olarak belirtti.

  Açılan davada, Ermenilerin 1915 olayları sırasında kaybettikleri "toprak, binalar, iş yerleri, banka mevduatları ve birçoğu Türkiye'deki müzelerde sergilenmekte olan paha biçilmez sanat eserleri" için tazminat talep ediliyor.

  Ajansa konuşan Ermeni asıllı ABD vatandaşlarının avukatları, müvekkillerinin, kendilerine toplu dava statüsü verilmesini de talep ettiklerini ifade etti. Bu nedenle dava sürecinin 3 yıla kadar uzayabileceği belirtiliyor.

  TÜRK HÜKÜMETİ ALEYHİNDE AÇILAN İLK DAVA

  Davayı açan avukatlardan Mark Geragos, olayla ilgili olarak, ilk defa doğrudan Türk hükümeti hakkında dava açıldığına dikkat çekti.

  Geragos ayrıca, davada yer alan tüm avukatların, 1915 olaylarında hayatını kaybeden akrabaları olduğunu belirterek, "Bu nedenle bu dava bizim için özel bir anlam taşıyor" diye konuştu. (Doğan Haber Ajansı)