En hızlı yayılan bilgisayar virüsleri

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu naif tarafından paylaşıldı.

 1. naif

  naif Moderatör

  En hızlı yayılan bilgisayar virüsü hangisi isimleri neler

  İnternette gezinirken küçük bir açık, verilerinizi ele verebilir. Zararlı yazılımları bulaştırmak için çeşitli hikayeler uyduran web siteleri ve e-posta mesajları, klavyede yazdıklarınızı kaydetmek ve etkinliğinizi izlemek için 'olta' görevi görüyor.
  [​IMG]
  Sanal alemden güvende olmak için yapılması gerekenlerin başında öncelikle tanımadığınız kişilerden gelen e-posta eklerini çalıştırmamak, güvenilmeyen web sitelerini ziyaret etmemek ve bir güvenlik yazılımı kullanmak geliyor. Bunları yapmayan veya en yeni işletim sistemi ve anti-virüs sürümlerini kullanmayanların başı virüs ve ttuva atı yazılımlarıyla illa ki derde giriyor.

  Sayısı onbinleri bulan zararlı yazılımlar arasında bazıları var ki, zamanına göre oldukça zeki algoritmalarıyla pek çok açıktan yararlanıp en azından bir süre hızlı şekilde yayılmayı başarabilmiş. Bu virüsler, sadece sisteme bulaşıp onu yavaşlatıp tıkamakla kalmıyor, diğer PC'lere de hızla yayılıyorlar ve büyük zararlara yol açabiliyorlar.

  ZEUS
  Zbot olarak da bilinen Zeus, bir e-postada gizli olarak geliyor. Virüs, zararsız bir LinkedIn isteği veya parasal olarak sıkıntıya düşmüş bir kişiden geliyor gibi görünebiliyor. Zeus, sisteme bulaştığında parolaları topluyor, basılan klavye tuşlarını kaydediyor. Zeus virüsü şimdiye dek milyonlarca dolar zarara yol açtı.

  SALITY
  Kolaylıka yayılabilen bir virüs olan Sality, sistemdeki uygulama dosyalarına giriyor ve internetten zararlı dosyaları indirmeye çalışıyor. Kendini taşınabilir sürücülerie kopyalayabiliyor, güvenlik web sitelerini ve güvenlik yazılımlarını engelleyebiliyor.

  GAMEVANCE
  Gamevance ürünleri, sizi virüse boğabiliyor. Bir oyunu indirdikten sonra açılır pencere saldırısına uğruyorsunuz. Gamevance, kullanıcıların bilgilerini ve çevrimiçi etkinliklerini izliyor.

  HOTBAR
  Zararlı bir ActiveX dosyasına tıklamak, Hotbar'ı yüklemekle sonuçlanabilir. Bunun için hotbar.com'u ziyaret edip oyunlardan, videolardan, ses kliplerinden veya araçlardan bir tanesine tıklamanız yeterli.

  FAKESYSDEF
  Donanım sorunlarını tarayıp bunlara ilişkin çeşitli uyarılar gösteren FakeSysdef, ilk başta dost canlısı bir uygulama gibi görünüyor. Ancak uygulamanın bulduğu sorunlar, sahte ve indirmeye sunulan modül ücretli olarak sunuluyor. Bu teklife "Hayır" demeniz de mümkün değil. "Cancel" düğmesine bastığınızda siz indirmeye izin verene kadar sistem yeniden başlatılıyor.