Elektrikli Araba İzmir

İzmir bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Elektrikli Araba İzmir

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, araçlarda elektrik dönüşümü yapılabilmesine imkan tanıyan mevzuat değişikliğini 30 Kasım’da tamamlamıştı.

  Mevzuat Değişikliğini Takiben,İzmir’li EFA-S Elektrikli Araçlar Ltd. Şti , 2 yıllık AR-GE çalışması sonucu benzinli ve dizel araçları elektrikli araçlara dönüştürmeyi başardı. Dönüşüm için ilk adım, aracın motor, yakıt deposu gibi sistemlerinin araçtan çıkarılması oluşuyor. Daha sonra akü sistemi şase arasına yerleştiriliyor.

  Sistemle ilgili bilgi veren EFA-S Elektrikli Araçlar Genel Müdürü ve kurucu ortağı olan İzmirli işadamı Can Baki, "Akülerin bir bölümünü ön tarafa koyuyoruz. Bu kutunun altında elektrikli motor var. Ağırlığı 90-95 kilogram aracın orjinal motoru 250 kilogram olduğu için dengeyi sağlamak gerekiyor" dedi.

  Elektrik dönüşümü yapılmış otomobiller, şimdilik şehir içi trafiği için uygun.

  EFA-S Elektrikli Araçlar Genel Müdürü ve kurucu ortağı olan İzmirli işadamı Can Baki, "En çok çevre kirliliğini yaratan şehiriçi trafiğidir. Şehir içindeki araçların durması kalkması emisyon açısından gürültü açısından. Bu akülerle günde 100 ila 200 kilometre arasında menzil yapabilirsiniz. 14 liralık mazot yakıyorsa 1 liralık elektrik harcıyor" diye konuştu.

  Elektrikli otomobilde, benzin göstergesinin yerini de batarya göstergesi alıyor.