Elektriğe zam gelecek mi?

Gündem bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Elektriğe zam gelecek mi 2012 Temmuz
  [​IMG]
  Elektrik te korkulan olmadı. Türkiye Elektrik Taahhüt ve Ticaret AŞ (TETAŞ), temmuz, ağustos ve eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrek için yeni bir zam talebinde bulunmadı. Şirket, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) gönderdiği yazıda, elektrik maliyetlerinin artmadığını bildirdi. TETAŞ, son olarak 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına ortalama olarak yüzde 8.1 zam yapmıştı. Aynı tarihte doğalgaz fiyatlarına da yaklaşık yüzde 18 oranında zam gelmişti. Doğalgaz zammının ardından, enerji kulislerinde temmuz ayında elektriğe en az yüzde 10 zam yapılacağı konuşulmaya başlandı.

  TETAŞ’ın elektrikle ilgili zam kararı bu hafta belli oldu. Maliyetlerini yeniden gözden geçiren TETAŞ, 1 Temmuz tarihinden itibaren elektriğe yeni bir zam yapılmamasını kararlaştırdı. EPDK’ya konuyla ilgili bir yazı gönderen TETAŞ, yeni dönemde elektrik maliyetlerinin artmadığını belirterek, elektriği fiyatlarında bir değişikliğe gidilmemesini talep etti.

  3 ayda bir belirleniyor

  Bu talebi değerlendiren EPDK da, ilk etapta toptan elektrik fiyatlarının aynı kalmasını kararlarlaştırdı. EPDK, bu karar doğrultusunda üçüncü çeyrek için perakende elektrik tarifelerini belirleyecek. Toptan fiyatlar artmadığı için de perakende elektrik satış fiyatları değişmeyecek. Elektrik fiyatları, ocak, nisan, temmuz ve ekim olmak üzere üçer aylık dönemler halinde belirleniyor.