Elbistan Nerede

Elbistan bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Elbistan Nerede, Elbistan Neresi, Elbistan Nereye Bağlı, Elbistan hangi bölgede
  Elbistan, Kahramanmaraş ilinin en büyük ilçesidir. Elbistan kordinatları, 38°13.2 dakika enlem ve 37°12 dakika boylamda; Anadolu Yarımadası'nın doğusunda, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesinin kesişme noktasında (Yukarı Fırat Havzası’nda) yer almaktadır. Kuzey'inde Malatya, Batı'sında Kayseri, Doğu'sunda Adıyaman ve Güney'inde Kahramanmaraş illeri ile komşu olup, Kahramanmaraş ilinin Kuzeydoğusu'nda ve il merkezine 164 km mesafe ile en uzak ilçesidir. Elbistan nüfus ve toprak bakımından yörenin en büyük ilçesi konumunda olup, Kuzey'inde Darende ve Gürün, Doğu'sunda Akçadağ, Doğanşehir, Batı’sında Afşin ile Göksun, Güney'inde Ekinözü ve Kuzeydoğu’sunda Nurhak ilçeleri bulunmaktadır.

  Elbistan Haritası
  elbistan-haritasi.jpg

  Kahramanmaraş'la olan siyasi nedenlerden dolayı bu ilçe il yapılmamıştır. 1990 senesinde ilçeye bağlı Nurhak kasabası ve 1991 senesinde Ekinözü kasabaları, Elbistan'a bağlı kasabalar iken, siyasi nedenlerden dolayı bu iki kasaba Elbistan'ın il olmasını engellemek için ilçe yapılmıştır. 164 km ile K.Maraş'ın en uzak ilçesidir. Her dönem burdan oy almak isteyen siyasiler, bu ilçeyi il yapmayı vaad etmiş ancak Kahramanmaraş'ın çıkarları doğrultusunda il yapılmamıştır.

  135 bin nüfusuyla halen il yapılmayı bekleyen ilçedir. Türkiye'nin en büyük 4. ovası olmasıyla da tanınan ilçedir.

  İşte haritada da gördüğünüz gibi Kahramanmaraş'lı siyasilerin attıkları adımlarla Elbistan'ı nasıl böldüğü görülmektedir.
  kahramanmaras-elbistan.png

  Ayrıca merkezlere olan uzaklığı ve nufusu bakımından çoktan il olmayı haketmiş ilçedir. Merkeze uzaklığın sıkıntısı nedir diyebilirsiniz? Ama resmi bir iş için illere gitmek tam bir keşmekeştir.
  elbistan.jpg
  Malatya'ya 125 km, Kahramanmaraş'a 164 km, Kayseri'ye 252 km yol mesafesi.
   
 2. pesimist

  pesimist sanal alem

  2008 yılında galiba başbakan bir açıklama yapmıstı bu konuda artık hiçbir ilçe il olmayacak gibi ama yinede umarım olur maraşın oynadıgı oyunlar ortada hemde ne elbistanlılar maraşı nede maraşlılar elbistanı sevmez buda ortada