Ekranı göze taşıyan lens

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

  1. Ömer

    Ömer Yönetici

    İçine devre mekanizması ve ışıklı diyotlar yerleştirilmiş esnek ve saydam bir plastik lens üretmeye başaran Amerikalı bilim insanları, gelecekte gözde bir tür sanal ekran gibi işleyen bir lens geliştirebilmeyi umuyorlar.
    Washington Üniversitesi'nden Babak Parviz, prototipin henüz görüntü oluşturmadığını ama gerekli bileşimlerin bir araya getirilmesinin ilkece mümkün olduğunu söylüyor.
    Yeni lens, Parviz'in çalışma arkadaşı Harvey Ho tarafından Tucson'da gerçekleştirilen IEEE-MEMS konferansında tanıtıldı. Ekran lensin prototipi görüntü üretimi için gerekli devre mekanizması ve kırmızı LED'lere sahip. Lensin üretimindeki en büyük zorluk malzeme kombinasyonu diyor araştırmacılar. Çünkü beden içinde kullanılabilen organik maddeler genelde çok hassas, silisyum gibi inorganik maddelerden devre üretimi ise çok yüksek sıcaklık ve toksik yardımcı maddeler gerektirmekte.
    Araştırmacılar bu yüzden devre mekanizmasını tek bir türden ve birbiriyle uyumlu olan maddelerle bir araya getirerek esnek bir plastik folyo üzerine yerleştirdikten sonra sıvı akımlarıyla birleşene kadar beklemişler. Lensi taşıyanlar, minik yapı parçalarını göremiyor. Yeni lenslerin örneğin başka bir ekran olmadan her zaman rotayla ilgili güncel verileri takip etmek isteyen pilotlar için uygun olabileceği tahmin ediliyor.
    Yeni teknoloji öte yandan oyun endüstrisi için de ilginç olabilir. Oyuncu hareket özgürlüğünü kaybetmeden tamamen sanal dünyaya dalabilecek diyor araştırmacılar. Basit bir versiyonunun kısa bir süre sonra üretilebileceğini söyleyen bilim insanları asıl ürünün ne zaman hazır olacağını henüz bilemiyorlar.