Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgiler

Meslekler bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgiler - Ekonometrist Nedir ?
  Ekonometri : İktisat kanunun nicelik olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının incelenmesi, uygun kararların alınması konularında eğitim yapılır. İktisat ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir. Ancak daha çok bu alanlarda uygulama birimlerinde görev alınır.

  Ekonometri Programının Amacı : Ekonometri programı iktisat kanunlarının niceliksel (kantitatif) olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi konularda eğitim yapar.

  Ekonometri Programında Okutulan Belli Başlı Dersler
  : Ekonometri programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

  Ekonometri için Gereken Nitelikler : Ekonometri programına girmek isteyenlerin her şeyden önce sayısal düşünme yeteneği yüksek, sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan, sosyal olaylara ilgili ve disiplinli çalışmaya alışkın kimseler olmaları gerekir.

  Ekonometri Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  • İSTANBUL - İKTİSAT FAKÜLTESİ
  • MARMARA - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • DOKUZ EYLÜL - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • GAZİ - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • ULUDAĞ - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • ÇUKUROVA - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • KARADENİZ TEKNİK - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • İNÖNÜ - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  Ekonometri Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Ekonometri bölümünü bitirenlere kimseler "Ekonometrist" ünvanı ile görev yaparlar. Ekonometristler, lisans öğrenimi boyunca iktisat öğrencilerinin aldıkları önemli temel ve uygulamalı iktisat derslerinin çoğunu aldıkları için iktisat mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir ve aynı veya benzer işleri yapabilirler. Buna ek olarak aldıkları dersler daha çok sayısal bilgilere dayalı olduğu için çalıştıkları kamu veya özel sektör kuruluşlarının araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslararası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya dönük araştırmalar yapabilirler.

  Ekonometristlerin Çalışma Alanları : Bu bölümü bitirenler iktisat, yönetim ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilirler; ancak daha çok bu alanların uygulama birimlerinde görev alırlar.