Eğitimde fırsat eşitliği yok

agent force Harbi Aktif Üye
Eğitimde fırsat eşitliği yok

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, ''Türkiye, eğitimde cinsiyetler arası fırsat eşitliğinin sağlanması bakımından en geri OECD ülkesidir'' dedi.

Dinçer, ''OECD 2006 Yılı Eğitim Göstergelerinde Türkiye'de Eğitimin Durumu-2'' adlı raporu, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

OECD ülkeleri tarafından üye ülkelerin öğrencileri arasında gerçekleştirilen PISA testinin Matematik dersi açısından sonuçlarını değerlendiren Dinçer, ''Türkiye'de, matematik testinde en başarısız düzeydeki öğrencilerin oranı OECD ülkelerine göre rekor düzeye çıkmıştır. Matematikte dökülüyoruz'' diye konuştu.''Lise ve üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranı 1991'den günümüze artarken, bu oran OECD ülkelerinde düşme eğilimi göstermektedir'' diyen Dinçer, şimdilerde ise Türkiye'de işsizliğin yüzde 12-13 dolaylarında olduğunu öne sürdü.

Eğitim Sen'in hazırladığı rapora göre, Türkiye'de 15-19 yaş arası gençlerin yüzde 43.5'i eğitime devam ederken, bu oran AB ortalamasında yüzde 86.4'e, OECD ortalamasında ise yüzde 82.8'e çıkıyor.

PISA testinin matematik dersi açısından sonuçlarında, en başarısız öğrenci yüzdesi Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 5, Macaristan'da yüzde 7.8 iken, Türkiye'de bu oran yüzde 27.7 oldu.

Türkiye'de 20-24 yaş arası gençlerden eğitimlerini sürdürme imkanı bulanların oranı yüzde 13 iken, OECD üyesi ülkelerin genel ortalaması yüzde 40.7 çıktı.

1995 yılında Türkiye'de 15-19 yaş arasındaki gençlerden çalışanların oranı yüzde 34.2 iken, bu oran 2004 yılında yüzde 21.2'ye geriledi. 20-24 yaş arası gençlerde işsizlik oranı 2004'te yüzde 47.8'e yükselirken, bu oran 25-29 yaş arası gençlerde ise yüzde 42.8'e çıktı.

Çek Cumhuriyeti'nde ortaokul sonrası eğitime devam eden kız öğrencilerin oranı yüzde 88, Danimarka'da yüzde 100 iken, Türkiye'de bu oran yüzde 49 oldu.