Eczacılık Nedir

Ömer
Yönetici
Eczacılık Nedir?
Eczacılık fakültelerinde, 5 yıllık lisans eğitimini başarı ile tamamlayan; ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişilere eczacı (ecza: ilaç, eczacı: ilaç ile uğraşan) denir. Eczacılık fakülteleri Farmakognozi (bitkisel-hayvansal ilaç hammaddeleriyle ilgilidir), Farmakoloji (ilaçların vücut üzerindeki etkilerini inceler), Farmasotik Teknoloji (ilaçların üretim teknikleriyle ilgilidir), Farmasötik kimya (ilaç hammadddelerinin sentezlenmesiyle ilgilidir) gibi anabilim dallarında ve meslekle ilgili diğer bilimlerde eğitim verir. Bu mesleğe mensup kişiler serbest eczacılık (eczane eczacılığı) yapabilir; ilaç endüstrisinde AR-GE, üretim, kalite kontrol, ruhsatlandırma, pazarlama gibi birimlerinde görev alabilir, hastane eczanelerinde mesul müdürlük yapabilir ve ayrıca kamu kuruluşlarında ya da ecza depolarında mesleğini icra edebilir. Son yıllarda önem kazanan "klinik eczacılık"ın ülkemizdeki eczacılık fakültelerinde ders olarak okutulması 2000'li yıllarda başlamıştır.

İlaçların üretimini, dağıtımını, geliştirmesini ve insan vücudundaki etkileşmeleri inceleyen bilim dalıdır.

Eczacılıkla ilgili anabilim ve bilim dalları
İlaçların keşfedilmesiyle birlikte bitkisel ilaçların yapımında otların ve yaprakların dövülerek ezilmesinde kullanılan havan ve eli

Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü:
  • Genel kimya
  • Analitik kimya
  • Biyokimya
  • Farmasotik mikrobiyoloji
  • Farmasotik botanik
Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü:
  • Farmasotik Kimya
  • Farmakognozi
  • Farmakoloji
  • Farmasotik toksikoloji

Eczacılık Teknolojisi Bölümü: