Dünya nüfus yoğunluğu sıralaması

Dünya Coğrafyası bölümünde yer alan bu konu SaMeT46 tarafından paylaşıldı.

  1. SaMeT46

    SaMeT46 Moderatör

    Nüfus yoğunluklarına göre ülkelerin listesi. Bu liste, bağımsız ülke ya da özerk bölgelerde bir kilometrekarede yaşayan insanların sayısına göre oluşturulmuşur. Tabloda geçen yüzölçümü verileri, göl, baraj ve akarsuları da kapsar. Tablodaki sayılar, toplam nüfusun yüzölçümüne bölünerek elde edildiği için nüfusun gerçek dağılışını yansıtmamaktadır. Bağımsız olmayan ya da uluslararası camiada tanınmamış ülkeler eğik yazıyla gösterilmiştir.

    SıraÜlke / BölgeNüfusYüzölçümü (km²)Yoğunluk (km²ye)
    -Dünya6.655.452.799148.940.00044,69
    1Makao Macau (Macau)538,10029.218,428
    2Monako Monaco32,6711.9516,754
    3Singapur Singapur4.588.600707.16,489
    4Hong Kong Hong Kong (Çin)7,040,8851,0996,407
    5Cebelitarık Cebelitarık (BK)27,92164,654
    6Vatikan Vatikan8210.441,866
    7Bahreyn Bahreyn1,046,8147201,454
    8Malta Malta401,8803161,272
    9Bermuda Bermuda (BK)64,174531,211
    10Maldivler Maldivler329,1982981,105
    11Bangladeş Bangladeş150,448,339143,9981,045
    12Birleşik Krallık Kanal Adaları (İngiliz Kraliyet ailesi malı)149,463195766
    13Filistin Devleti Filistin4,018,3326,020667
    14Nauru Nauru13,63521649
    15Çin Cumhuriyeti Tayvan22,894,38435,980636
    16Barbados Barbados269,556430627
    17Fransa Saint Martin (Fransa)33,10253.2622
    18Mauritius Mauritius1,244,6632,040610
    19Aruba Aruba (Hollanda)103,484193536
    20Fransa Mayotte (Fransa)186,452374499
    21Güney Kore Güney Kore49,044,79099,538493
    22San Marino San Marino28,11761461
    23Porto Riko Puerto Rico (US)3,954,5848,875446
    24Tuvalu Tuvalu10,44126402
    25Hollanda Hollanda16,423,43141,528395
    26Fransa Martinique (Fransa)395,9321,102359
    27Komorlar Komor Adaları797,9022,235357
    28Lübnan Lübnan3,576,81810,400344
    29Ruanda Ruanda9,037,69026,338343
    30Marshall Adaları Marşal Adaları61,963181342
    31Belçika Belçika10,419,05030,528341
    32Japonya Japonya128,084,700377,873339
    33Hindistan Hindistan1,103,371,0003,287,263336
    34El Salvador El Salvador6,880,95121,041327
    35Fransa Saint-Barthélemy (Fransa)6,85221326
    35Amerikan Samoası Amerikan Samoası (ABD)64,869199326
    37İsrail İsrail7,180,00022,072325
    38ABD Virjin Adaları ABD Virgin Adaları (US)111,818347322
    39Sri Lanka Sri Lanka20,742,91065,610316
    40Fransa Réunion (Fransa)785,1392,510313
    41Guam Guam (ABD)169,635549309
    42Haiti Haiti8,527,77727,750307
    42Saint Vincent ve Grenadinler Saint Vincent ve Grenadines119,051388307
    44Saint Lucia Saint Lucia160,765539298
    45Filipinler Filipinler83,054,480300,000277
    46Burundi Burundi7,547,51527,834271
    47Grenada Grenada102,924344260
    48Trinidad ve Tobago Trinidad ve Tobago1,305,2365,130254
    48Vietnam Vietnam84,238,230331,689254
    50Fransa Guadeloupe (Fransa)405,0001,628249
    51Birleşik Krallık Birleşik Krallık60,776,238242,900246
    52Jamaika Jamaika2,650,71310,991241
    53Almanya Almanya82,689,210357,022232
    54Hollanda Antilleri Hollanda Antilleri (Hollanda)182,656800228
    57Lihtenştayn Liechtenstein34,521160216
    58Pakistan Pakistan157,935,100796,095198
    58İtalya İtalya58,092,740301,318193
    59Dominik Cumhuriyeti Dominik Cumhuriyeti9,365,81848,671192
    60Kuzey Kore Kuzey Kore22,487,660120,538187
    61Nepal Nepal27,132,630147,181184
    62Antigua ve Barbuda Antigua ve Barbuda81,479442184
    63Lüksemburg Lüksemburg464,9042,586180
    64Seyşeller Seyşeller80,654455177
    65İsviçre İsviçre7,252,33141,284176
    66Kuzey Mariana Adaları Kuzey Mariana Adaları (ABD)80,801464174
    67Cayman Adaları Cayman Adaları (UK)45,017264171
    68Saint Kitts ve Nevis Saint Kitts ve Nevis42,696261164
    69São Tomé ve Príncipe Sao Tome ve Principe156,523964162
    70Mikronezya Federal Devletleri Mikronezya110,487702157
    71Kuveyt Kuveyt2,686,87317,818151
    72Britanya Virjin Adaları Birleşik Krallık Virgin Adaları22,016151146
    73Andorra Andorra67,151468143
    74Nijerya Nijerya131,529,700923,768142
    75Çin Halk Cumhuriyeti Çin Halk Cumhuriyeti1,323,324,0009,596,961138
    76Tonga Tonga102,311747137
    77Kiribati Kiribati99,350726137
    78Gambiya Gambiya1,517,07911,295134
    79Anguilla Anguilla (BK)12,20591134
    80Man Adası Man Adası (BK)76,538572134
    81Transdinyester Transdinyester (Moldova)555,3474163133
    82Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti10,219,60078,866130
    83Danimarka Danimarka5,471,59043,094127
    84Yeşil Burun Adaları Yeşilburun506,8074,033126
    85Tayland Tayland64,232,760513,115125
    86Polonya Polonya38,529,560312,685123
    87Moldova Moldova4,128,04733,844122
    88Uganda Uganda28,816,230241,038120
    89Endonezya Endonezya222,781,5001,904,569117
    90Guatemala Guatemala12,599,060108,889116
    91Yeni Zelanda Tokelau (Yeni Zelanda)1,37812115
    92Portekiz Portekiz10,494,50091,982114
    93Avrupa Birliği Avrupa Birliği494,070,0004,422,773112
    94Slovakya Slovakya5,400,90849,033110
    95Fransa Fransa (Yalnızca Avrupa)60,495,540551,500110
    96Arnavutluk Arnavutluk3,129,67828,748109
    97Malavi Malavi12,883,940118,484109
    98Macaristan Macaristan10,097,73093,032109
    99Togo Togo6,145,00456,785108
    100Dominika Dominika78,940751105
    101Suriye Suriye19,043,380185,180103
    102Küba Küba11,269,400110,861102
    103Ermenistan Ermenistan3,016,31229,800101
    104Sırbistan Sırbistan7,800,00077,474100
    105Avusturya Avusturya8,189,44483,85898
    106Azerbaycan Azerbaycan8,410,80186,60097
    107Slovenya Slovenya2,066,81420,25697
    108Türkiye Türkiye71,517,100783,56293
    109Gana Gana22,112,810238,53393
    110Romanya Romanya21,711,470238,39191
    111Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs835,3079,25190
    112İspanya İspanya45,200,737506,03089
    113Kosta Rika Kosta Rika4,327,22851,10085
    114Yunanistan Yunanistan11,119,890131,95784
    115Hırvatistan Hırvatistan4,551,33856,53881
    116Makedonya Cumhuriyeti Makedonya Cumhuriyeti2,034,06025,71379
    117Kuzey Kıbrıs Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti264,1723,35578
    118Kamboçya Kamboçya14,071,010181,03578
    119Fransa Wallis ve Futuna (Fransa)15,48020077
    120Sierra Leone Sierra Leone5,525,47871,74077
    121Ukrayna Ukrayna46,480,700603,70077
    122Malezya Malezya27,250,370329,84777
    123Bosna-Hersek Bosna-Hersek3,907,07451,19776
    124Cook Adaları Cook Adaları (Yeni Zelanda)17,95423676
    125Benin Benin8,438,853112,62275
    126Myanmar Myanmar50,519,490676,57875
    127Mısır Mısır74,032,8801,001,44974
    128Katar Katar812,84211,00074
    129Fas Fas31,478,460446,55070
    130Etiyopya Etiyopya77,430,7001,104,30070
    131Bulgaristan Bulgaristan7,725,965110,91270
    132Irak Irak28,807,190438,31766
    133Samoa Samoa184,9842,83165
    134Brunei Brunei373,8195,76565
    135Honduras Honduras7,204,723112,49264
    136Gürcistan Gürcistan4,474,40469,70064
    137Fransız Polinezyası Fransız Polinezyası (Fransa)256,6034,00064
    138Ürdün Ürdün5,702,77689,34264
    139Doğu Timor Doğu Timor947,06414,87464
    140Turks ve Caicos Adaları Turks ve Caicos Islands (UK)26,28841763
    141Tunus Tunus10,102,470163,61062
    142Svaziland Svaziland1,032,43817,36459
    143Özbekistan Özbekistan26,593,120447,40059
    144Senegal Senegal11,658,170196,72259
    145Lesoto Lesotho1,794,76930,35559
    146İrlanda İrlanda4,147,90170,27359
    147Kenya Kenya34,255,720580,36759
    148Fildişi Sahilleri Fildişi Sahili18,153,870322,46356
    149Meksika Meksika107,029,4001,958,20155
    150Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri4,495,82383,60054
    151Ekvador Ekvador13,542,420283,56153
    152Litvanya Litvanya3,369,60065,30052
    153Burkina Faso Burkina Faso13,227,840274,00048
    154Beyaz Rusya Beyaz Rusya9,755,106207,60047
    155Fiji Fiji847,70618,27446
    156Bhutan Bhutan2,162,54647,00046
    157Afganistan Afganistan29,863,010652,09046
    158Tacikistan Tacikistan6,506,980143,10045
    159Karadağ Karadağ630,54814,02645
    160Montserrat Montserrat (BK)4,48810244
    161Gine Bissau Gine-Bissau1,586,34436,12544
    162Palau Palau19,94945943
    163Panama Panama3,231,50275,51743
    164Nikaragua Nikaragua5,486,685130,00042
    165İran İran69,515,2101,648,19542
    166Tanzanya Tanzanya38,328,810945,08741
    167Saint Helena Saint Helena (BK)4,91812240
    168Kolombiya Kolombiya45,600,2401,138,91440
    169Yemen Yemen20,974,660527,96840
    170Güney Afrika Güney Afrika Cumhuriyeti47,431,8301,221,03739
    171Gine Gine9,402,098245,85738
    172Eritre Eritre4,401,357117,60037
    173Letonya Letonya2,306,98864,60036
    174Kamerun Kamerun16,321,860475,44234
    175Cibuti Cibuti793,07823,20034
    176Faroe Adaları Faroe Adaları (Danimarka)47,0171,39934
    177Zimbabve Zimbabve13,009,530390,75733
    178Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Dağlık Karabağ145,0004,40033
    179Madagaskar Madagaskar18,605,920587,04132
    180Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri301,140,0009,629,09131
    181Abhazya Abhazya (Gürcistan)200,0007,13829
    182Estonya Estonya1,329,69745,10029
    183Liberya Liberya3,283,267111,36929
    184Venezuela Venezuela26,749,110912,05029
    185Kırgızistan Kırgızistan5,263,794199,90026
    186Laos Laos5,924,145236,80025
    187Mozambik Mozambik19,792,300801,59025
    188Demokratik Kongo Cumhuriyeti Demokratik Kongo Cumhuriyeti57,548,7402,344,85825
    189Somaliland Somaliland (Somali)3,500,000137,60025
    190Fransa Saint-Pierre ve Miquelon (Fransa)5,76924224
    191Bahamalar Bahamalar323,06313,87823
    192Brezilya Brezilya186,404,9008,514,87722
    193Peru Peru27,968,2401,285,21622
    194Şili Şili16,295,100756,09622
    195İsveç İsveç9,041,262449,96420.0
    196Uruguay Uruguay3,463,197175,01619.8
    197Ekvator Ginesi Ekvator Ginesi503,51928,05118.0
    198Güney Osetya Güney Osetya70,0003,90017.9
    199Vanuatu Vanuatu211,36712,18917.3
    200Solomon Adaları Solomon Adaları477,74228,89616.5
    201Finlandiya Finlandiya5,302,060338,14515.6
    202Zambiya Zambiya11,668,460752,61815.5
    203Paraguay Paraguay6,158,259406,75215.1
    204Yeni Zelanda Yeni Zelanda4,028,384270,53414.9
    205Sudan Sudan36,232,9502,505,81314.5
    206Arjantin Arjantin38,747,1502,780,40013.9
    207Cezayir Cezayir32,853,8002,381,74113.8
    208Pitcairn Adaları Pitcairn Adaları (BK)67513.4
    209Somali Somali8,227,826637,65712.9
    210Angola Angola15,941,3901,246,70012.8
    211Fransa Yeni Kaledonya (Fransa)236,83818,57512.8
    212Papua Yeni Gine Papua Yeni Gine5,887,138462,84012.7
    213Belize Belize294,83522,96612.3
    214Norveç Norveç4,751,236385,15512.3
    215Kongo Cumhuriyeti Kongo Cumhuriyeti3,998,904342,00011.7
    216Suudi Arabistan Suudi Arabistan24,573,1002,149,69011.4
    217Nijer Nijer13,956,9801,267,00011.0
    218Mali Mali13,518,4201,240,19210.9
    219Türkmenistan Türkmenistan4,833,266488,1009.9
    220Rusya Rusya143,201,60017,098,2428.4
    221Bolivya Bolivya9,182,0151,098,5818.4
    222Umman Umman2,577,000309,5008.3
    223Çad Çad9,748,9311,284,0007.6
    224Orta Afrika Cumhuriyeti Orta Afrika Cumhuriyeti4,037,747622,9846.5
    225Niue Niue (Yeni Zelanda)1,6252606.2
    226Kazakistan Kazakistan14,825,1102,724,9005.4
    227Gabon Gabon1,383,841267,6685.2
    228Guyana Guyana751,218214,9693.5
    229Libya Libya5,853,4521,759,5403.3
    230Kanada Kanada33,390,1419,970,6103.2
    231Botsvana Botsvana1,764,926581,7303.0
    232Moritanya Moritanya3,068,7421,025,5203.0
    233İzlanda İzlanda309,672103,0003.0
    234Surinam Surinam449,238163,8202.7
    235Avustralya Avustralya21,050,0007,682,3002.6
    236Namibya Namibya2,031,252824,2922.5
    237Fransa Fransız Guyanası (Fransa)187,05690,0002.1
    238Moğolistan Moğolistan2,646,4871,564,1161.7
    239Batı Sahra Batı Sahara341,421266,0001.3
    240Falkland Adaları Falkland Adaları (BK)3,06012,1730.25
    241Grönland Grönland (Danimarka)56,9162,175,6000.026

     
    Son düzenleme moderatör tarafından: 11 Eylül 2013