Dua ettim kabul olmuyor

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Dinimizde Duanın Kabulu

Peygamberimizin bu husustaki hadislerinden bazıları şunlardır: "Acele edip, duâ ettim kabul edilmedi demedikçe birinizin duası kabul edilir." (Buharî, Müslim)

"Bir günah veya akraba ile ilgiyi kesmeyi istemez ve acele etmezse, kulun duâsı kabul edilir."

Soruldu: Ya Resûlallah, acele etmek nedir? Buyurdu ki: "Duâ ettim, duâ ettim hiç kabul edildiğini görmedim deyip duâdan bıkmak ve duâyı terketmektir." (Müslim, Tirmizî)

"Bazı kimseler, namazda gözlerini göğe dikerek duâ etmekten vazgeçsinler. Yoksa Allah onların gözlerini kör eder." (Müslim, Nesaî ve diğerleri)

"Kalpler, birtakım kablardır. Kimi kiminden büyüktür. Ey insanlar, Allah'tan bir şey istediğiniz, kabul edeceğine inanarak isteyiniz. Zira Allah, gönülden gelmeyen gaflet içinde bir kalbin dışından çıkan duâyı kabul etmez." (Ahmet İbn Hanbel)

"Kabul edileceğine inanarak ALlah duâ ediniz ve biliniz ki, Allah gaflet ve hevâ içinde olan bir kalbden gelen duâyı kabul etmez." (Tirmizî, Hakim)

Allah'ın Resûlü buyurdu ki: "Kendi nefsinize, çocuklarınıza, hizmetçilerinize, mallarınıza kötü duâ etmeyiniz. Zira (belli olmaz) Allah'ın böyle bir zamanına rastlar ki yaptığınız duâ kabul edilir." (Müslim, Ebu Davud)

"Üç duâ var ki, bunların kabul edileceğinden şüphe yoktur. Mazlumun duâsı, misafirin duâsı, evladın babasına duâsı." (Tirmizî)

(Büyük duâ mecmuası, Kılıç Kitabevi, s. 11-12)