Doku nakliyle yeni yumurta hücresi elde edildi

Alternatif Tıp bölümünde yer alan bu konu pesimist tarafından paylaşıldı.

 1. pesimist

  pesimist sanal alem

  Türk bilim adamlarından önemli buluş... İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde domuzdan tavşana doku nakliyle tavşan yumurtalıklarında yeni yumurta hücresi elde edildi.
  İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Çelik, domuzdan tavşana doku nakli yoluyla tavşan yumurtalıklarında yeni yumurta hücresi elde ettiklerini açıkladı.

  Deneysel aşamada da olsa dünyada bazı merkezlerde büyüme faktörleri ve kök hücre nakilleri yapılarak, laboratuvar ortamlarında ya da hayvanlarda yumurta üretme çalışmaları olduğunu belirten Doç. Dr. Çelik, kendi çalışmalarının deneysel aşamada olmasına rağmen nakilde başarı sağlandığını ve yumurtalık fonksiyonlarını kaybetmiş hastalarda yeni bir tedavi yaklaşımının önünü açtıklarını kaydetti.

  Çalışmayla, domuzun ince bağırsaklarından tavşana doku nakli yaparak türler arası doku naklinin yapılabilirliğini de ispatladıklarını ifade eden Çelik, ''Çalışmamız, ABD'de saygın bir dergide yayınlanacak. Bu nakille türler arası doku naklinin yapılabilirliğini de gösterdik. Dolayısıyla hayvandan insana da bu tip doku nakillerinin yapılabilecek olması gelecekte bu tip kök hücre kaynaklarından yumurta elde edilmesi bakımından bize ümit vermektedir. Bizim çalışmamız yumurtalığa ince bağırsak submukozası nakliyle ilgili yapılmış dünyada ve literatürdeki ilk çalışmadır'' dedi.