Doğum Parası Alma Şartları - Doğum Yardımı Nasıl Alınır

Ekonomi bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Doğum Yardımı Alma Şartları - Doğum Parası Alma Şartları - Doğum Yardımı Almak İçin Yapılacaklar
  ÇALIŞAN BAYAN SİGORTALININ ANALIK İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİNİ ALABİLMESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER :

  a)-iş göremezlik belgesinin aslı
  b)-çocuğun doğum raporu veya nüfus cüzdan fotokopisi
  c)-istirahatın başlangıç tarihinden itibaren geriye doğru 120 gün prim ödeme sayısını gösterir .işveren veya yetkili personel tarafından eksiksiz ve üzerinde silinti –kazıntı olmayacak şekilde düzenlenmiş işyeri mühür veya kaşesi ile damgalı imzalı düzenlediği tarihi gösteren vizite kağıdı
  d)-işyeri beyan yazısı asıl (sigortalının hangi tarihlerde çalışmadığını ve hangi tarihlerde işbaşı yaptığını gösterir belge)
  e)-mevcut olması halinde oğuma 8 hafta kala sağlık tesisine müracaat edilerek son üç haftaya kadar çalışabileceğini belgeler rapor

  Not:istirahatı 10 güne kadar olanlarda Form 1 belgesi ,10 günü geçen istirahatlarda form 2 belgesi ve istirahatlarda 20 günü geçmesi halinde sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekmektedir.

  Sosyal Riski azaltma Projesi Kapsamında Şartlı Nakit Transferi Uygulaması olarak bilinen bu uygulama sosyal güvenlikten yoksun muhtaç durumdaki aileler içindir

  İl/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) verilir. Okul öncesi çocuklarını düzenli sağlık kontrollerine götüremeyen aileleri ve doğum öncesi sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptıramayan ve doğumlarını doktor kontrolünde yapamayan anne adaylarını ekonomik yönden destekleyen düzenli bir nakit sosyal yardım sistemidir.

  Şartlı Nakit Transferi Sağlık ve Gebelik Yardımlarından faydalanabilmek için:

  • 0-6 yaş grubu çocukların düzenli olarak sağlık ocaklarına götürülmesi ve düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması ile

  • bebek bekleyen anne adaylarının sağlık kontrollerini yaptırarak doğumlarını doktor kontrolünde yaptırması gerekmektedir. Devam koşulu, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, sağlık ocakları/ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri aracılığıyla takip edilmektedir.

  Neler yapılmalı?

  1. İl/ilçedeki SYDV’den gönderilen başvuru formları ve başvuru formu kutuları sağlık ocağında bulundurulur.

  2. Sağlık personeli, Şartlı Nakit Transferi hedef kitlesinde yer alması muhtemel çocukların ailelerini ve anne adaylarını başvuru yapmaya yönlendirirler.

  3. Başvuru formları, ekleri ile birlikte SYDV’ye teslim edilir.

  4. SYDV tarafından fayda sahibi olan çocuklar için her ayın 1. günü gönderilen takip formlarında istenen bilgiler, takip eden ayın 3. gününe kadar SYDV’ye gönderilir.

  UNUTMAYINIZ : Takip formlarının zamanında sisteme girilememesi, çocuklarımızın ve anne adaylarının o ayki ödemelerini alamamaları anlamına gelmektedir.