Doğu Anadolu Bölgesinin Şivesi

Doğu Anadolu Bölgesi bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  Doğu Anadolu Bölgesinin Şivesi, Doğu Anadolu Halk Ağzı, Doğu Anadolu Lehçe ve Şiveleri

  Doğu Anadolu bölgesinde konuşulan lehçeler,şiveler hakkında bilgi bu yazımızda olacak.

  Doğu Anadolu Bölgesinde Kürtçe ,Zazaca gibi birçok lehçe ve şive bulunmaktadır.Şuan ki bilgilere göre Kürtçenin 5 büyük lehçesi bulunmaktadır.Bunlar:

  1)KIRMANCİ(kuzey Kürtçe)

  2)SORANİ(merkez Kürtçe)

  3)ZAZAKİ(tartışmalı)

  4)GORANİ(güney Kürtçe)

  5)ŞEYHBIZINİ(Şıxbızıni)(tartışmalı)

  Türkiyede Doğu Anadolu da bu lehçelerden 3'ü konuşulmaktadır.

  Zazacanın kürtçenin bir lehçesi olup olmadığı henüz rayına oturmamıştır.Zaza dili kendi üçünde 3’e ayrılır ve belli bir coğrafya da konuşulur.

  1) Kuzey Zazaca:(dersimce/Kırmançki) Dersim(Tunceli), Erzincan, Sivas, Muş, Erzurum dolaylarında Alevi Zazalar tarafından konuşulur. Bunun da kendi içinde ağız farklılıkları vardır. Dersim, Sivas, Muş farklılıkları gibi. Kuzey Zazaca’nın Kırmancki adlandırılması ile Kürtçe’nin bir lehçesi olan Kurmanci kavramları birbirine karıştırılmamalıdır.

  2) Merkez Zazaca:palu ilçesi başta olmak üzere Elazığ ve Bingöl illerinde genellikle Şafi Zazalar tarafından konuşulur. Bunun içinde de şive farklılıkları vardır, Palu, Eğil, Solhan, Hîni (Hani), Ergani, Kulp, Piran, Maden.. şiveleri gibi.

  3) Güney Zazaca:Siverek (Şanlıurfa), Gerger (Adıyaman), Mutki (Bitlis), Kuzey Diyarbakır Malatya dolaylarında Hanefi ve Şafii Zazalar tarafından konuşulur. Bunun içinde de kendi ağız farklılıkları vardır ; Çermik, Gerger ve Siverek gibi.

  DOĞU ANADOLUDA ŞIXBIZIN KÜRTÇESİNİN KONUŞULDUĞU YERLER:

  Hakkari,Van,Erzurum,Muş,Iğdır(serhat), Elazığ,Malatya,Adıyaman..