DMA Analiz Çeşitleri

Kimya bölümünde yer alan bu konu HENA tarafından paylaşıldı.

 1. HENA

  HENA Üye

  DMA Analiz Çeşitleri
  Üç noktadan bükülme (Three-point bending) : Bu analizde örnek iki köşesinden tutturulur ve bükülme analizi yapılır. Örnek taşıyıcı (sample holder) analiz edilecek malzemenin 3 tarafa da bükülmesine olanak sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu analiz, metaller, alaşımlar ya da sıkıştırılmış termoplastik ve termosetler gibi yüksek sertlikteki malzemelerde uygulanır.

  Çift destekli bükülme (Dual-cantilever bending) : Malzeme iki tarafından sıkıca tutturulur ve ortadan ne kadar bükülebildiği incelenir. Kimi durumlarda analiz malzemenin bir tarafı serbest bırakılarak da yapılabilir (single-cantilever bending). Bu analiz, plastikler gibi orta sertlikteki malzemelerde uygulanır.

  Sıkıştırma (Compression): Malzeme düz bir zemin üzerine yerleştirilir ve üst tarafından levha halindeki bir başlıkla basınç uygulanarak sıkıştırılır. Bu analiz metodu, yüzey kaplama malzemelerinin(coatings) incelenmesinde kullanılır.

  Gerilme (Tension) : İncelenecek malzememiz iki tarafından çekilerek gerdirilir. Bu analiz, filmlerin, fiberlerin ve ince plastik örneklerinin incelenmesinde kullanılır.
   
 2. HENA

  HENA Üye

  DMA

  Adı ingilizcedeki Dynamic Mechanic Analyzer dan gelen bu alet, maddelerin mekanik özelliklerinin analizinde kullanılır. Aletin değiştirebilen örnek taşıyıcıları (sample holder) sayesinde analizini yapmak istediğimiz malzememizin ne kadar esnediği, ne kadar büküldüğü, ne kadar preslenebildiği gibi bilgiler öğrenilebilir.