diş beyazlatmanın 2 yolu

gizems HaRbİ PrEnSeS
Farklı şekillerle gelen diş beyazlatma sorularının bazıları;

Soru: Şimdiden sorumu cevapladiginiz icin tesekkurler sigara yuzunden on alt dislerimin arkasinda lekeler olustu sigarayi biraktim dislerimi her gun duzenli olarak fircaliyorum ama lekeler gecmiyor. acaba ne yapmam gerekiyor?

Cevap : Dişlerimizi fırçalayarak yaptığımız bakımlarda üzerinde diş taşlarının oluşumunu, çürük oluşturabilecek birikintileri ve lekelerin oluşmasını engelleyebiliyoruz. Fakat oluşmuş çürükleri lekeleri ve diştaşlarını çıkarmamız pek mümkün olmuyor. Yani diş fırçalama ve ağız bakımı koruyucu tedavi yöntemidir. Oluşmuş tüm problemleri çözümlemek için dişhekimine gidilmesi gerekir. Aynı şekilde lekelerin en iyi ve zararsız olarak çıkarılmasını da en iyi dişhekiminiz yapabilir.

Soru: Selamlar ;harika yazınızı okudum benim sorum ,ne kada fırçalasamda dişlerim beyaz görünmüyor sigara kullanmam hiç birzaman 1 yılda bir temizletirim ama bazı reklamlarda bezalatma ilaçları ve ışık yöntemiyle beyazlatma diye bir şey var bunun gerçeklikle alakası varmıdır .para versek havayamı gider,bire bazı diş kilinikleri laser yöntemiylle bembeyaz diş vaad ediyorlar bu yöntem uygulandığında gerçekten netice alınıyormu...

Cevap : Dişlerin üzerindeki lekeleri temizledikten sonra ortaya çıkan dişin esas rengi eğer arzu ettiğimiz renkten daha koyu ise diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri ile dişin rengini açmak mümkündür.

Bu yöntemde önce beyazlatma yapılacak kişiye muayene yapılarak kişinin bu işleme uygun olup olmadığı incelenir. Örneğin dişeti hastalığı ya da açık çürük dişi olan kişilere beyazlatma işlemleri uygulanmaz. Dişhekiminizin uygun gördüğü durumlarda beyazlatma işlemlerinin zararı sözkonusu değildir.

Bu işlemin temelde iki tekniği vardır

Birinci teknik ofis bleaching denen hekimin muayenehanede yaptığı beyazlatmadır. Ortalama bir saat sürer ve kişi koltuktan kalktığında diş rengi birkaç ton beyazlamış olur. Bu işlem laser veya farklı ışık kaynakları ile yapılabilir.

İkinci yöntem evde beyazlatma işlemidir. Bunun için alt ve üst çeneden ölçüler alınarak kalıplar hazırlanır ve beyazlatma jelleri ile beraber kullanım şekli anlatılarak verilir. Ortalama 10 gün kullanıldığında dişler beyazlar.

Bazen her iki tekniği birlikte kullanarak hızlı ve risksiz yaptığımız ofis beyazlatmayı 6 ayda bir evde beyazlatma ile destekleyerek kalıcı olmasını da sağlıyoruz.

Diş estetiği tabii ki çok önemli. Fakat yine de unutmayalım ki " En değerli hazine sağlıktır." Sağlıklı ve mutlu günlere...