Dinimizde Yalan Ve Yalancinin Yeri

İslamiyet bölümünde yer alan bu konu Bad_Girl tarafından paylaşıldı.

 1. Bad_Girl

  Bad_Girl Üye

  Dinimizde Yalan Ve Yalancinin Yeri
  Yalanı iş edinme, çok yalan söyleme. Yalan, kişinin gerçeği saklayıp bildiğinin aksini söylemesidir. Yalancılık çok çirkin bir huydur. Dinimiz yalanı haram kılmış ve şiddetle yasaklamıştır.

  Yalan rûhî bir hastalıktır, müslümanların kendilerini bundan korumaları gerekir. Çocuklar daha küçükken doğru sözlülüğe alıştırılmalı, yalanın zararları kendilerine anlatılmalıdır. Cenab-ı Hakk, “Yalan sözden kaçının” (Hac, 22/60) diye emrettiği halde basit dünya menfaatleri için yalan söyleyenler vardır. Özellikle yalan yere şahitlik yapmak çok kötü bir davranış ve büyük bir günah sayılmıştır. Gerçek bir müslüman kendi aleyhinde de olsa, doğru söylemeli ve asla yalana yaklaşmamalıdır. Çünkü

  Allah Teâla şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler! Hak üzere durup adaleti yerine getirmeğe çalışan hâkimler ve Allah için doğru söyleyen şâhidler olun. Velev ki, o şahitliğiniz nefisleriniz yahut ana babanızla yakın akrabanız aleyhine olsun. İster üzerine şahitlik yapılan kimseler zengin veya fakir bulunsun” (Nisa, 4/135).

  Peygamber Efendimiz de, yalan söylemenin ve yalan şahitlik yapmanın büyük günahlardan olduğunu ısrarla belirtmiştir (Riyazü’s-Sâlihîn, III, 138). Ayrıca yalanın münafıklık alâmetlerinden olduğunu haber vermiştir (Müslim, İman, 107).

  Dinimizde sadece üç yerde yalan söylemeye izin verilmiştir:

  a) Zulüm ve haksızlığa uğramış bir adamın can, mal veya namusunun zarar görmekten kurtarılması için;

  b) Dargın olan karı-kocayı veya iki kişiyi barıştırmak için. Çünkü Rasûlullah, İnsanlar arasını düzelten, bunun için hayırlı söz söyleyen ve hayırlı söz ulaştıran kimse yalancı değildir” (Müslim, Birr ve Sıla, 27) buyurmuştur.

  c) Harpte düşmanı yenmek için.

  Yalanın kötülüğüne gelince, Peygamberimiz (s.a.s.);

  “Yalan kötülüğe, kötülük Cehennem’e götürür. İnsan yalancılık yapa yapa, nihayet Allah katında yalancılardan yazılır” (Buharî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103-105) buyurmuştur. Yalanın en büyük kötülüğü işte budur. Yani, insanı Allah Teâla’nın rızasından uzaklaştırıp Cehennem’e götürmesidir. Ayrıca yalan insanları birbirine düşürür, güven duygusunu yok eder, toplum içinde karışıklıklara sebep olur; dostlukları yıkar, yerine düşmanlık tohumları eker. Yalan er geç ortaya çıkacağından, yalancılar, kendilerine güvenilemeyen, saygı duyulmayan ve sevilmeyen insanlar durumuna düşerler. Bunun anlaşılmaması içinde yalan üstüne yalanı kendilerine virt edinirler.Ağlarlar,sızlarlar,haksızlığa uğradıklarını anlatırlar. Ama Allah herşeyi bilendir bunu unuturlar.

  Kısaca yalan, insanı dünyada da ahirette de felâkete sürükler.

  Rabbim cümlemizi yalan ve yalancıların şerrinden muhafaza etsin inşallah.

   
 2. seda123

  seda123 Yeni Üye

  yalan

  benim bi sorum olacak bi insana yalan söylediniz fakat bu yalanı söylerken kötü bi amacınız yok.daha fazla mutsuz olmamak ve mutsuz etmemek için söylediniz.olan bir seyi tamamen farklı gösterdiniz eger bu yalanı söylemeseydiniz kişi ile aranızdaki tüm ilişki sonsuza dek bitebilirdi veya bitmezdi ama bu yalanı söylerken tamamen kötü bi amacınız yok ama söylediğinizden beri vicdanınız bu yalandan ötürü rahat değil.bu durumda yapmanız gereken ve bunun günahını ögrenmek istiyorum.