Dilek Birdinç Kutzli - Dilek Birdinç Kutzli Kimdir ? - Dilek Birdinç Kutzli Hakkında

inbo Üye
1953 yılında Ankara`da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü`ne girdi. Bölüm birinciliği ile mezun oldu. Merkezi Viyana`da bulunan bir sanat grubunun APT, (Art, Place, Time) üyesi ve merkezi Bodrum`da bulunan Uçan Üniversite Sanat Grubunun kurucu üyesidir. Çalışmalarına 2002 yılından beri Bodrum`daki atölyesinde devam etmektedir.
Sanat Görüşüm

Sanata, içinde barındırdığı çoğunlukla gizli, pek çok anlam taşıyan göstergelerin bir araştırmacısı olarak yaklaşıyorum, bu göstergeler sanatın karakterine göre, taşta, toprakta, sözcükte, yazıda, tuval üzerindeki boyada dile getirilebilir ve ifade biçimi olarak her obje bir sanat nesnesi olabilir. Bu nedenle yapıtlarımı salt görsel bir nesne olarak değil, aynı zamanda düşünce nesnesi olarak görmeye çalışıyorum.
Çalışmalarıma çoğunlukla “kağıt” bir sanat nesnesi olarak kaynaklık eder. Kendi ürettiğim kağıtlar, atık kağıtlar ya da fotoğraf kağıtları... Geçtiğimiz yüzyıllar birer kağıt yüzyılıydı, önümüzdeki yüzyıllarda - belki de bu yüzyılın sonunda – kağıdın artık kullanılmayacağını, günlük yaşamımızda yer almayacağını düşünüyorum. Kağıdın yavaş yavaş kaybolmakta oluşu, onu bir gün antik bir malzeme halinde getirebilir ve ben şimdiden bu çok sevdiğim malzemeyi, tuvallerimde anıtlaştırmaya çalışıyorum.

Dilek Birdinc Kutzli

BasınArtist Dergisi Eylül, 2007
Artist Dergisi Ocak, 2006
Artist Dergisi Aralık, 2005
Hürriyet Gazetesi 29 Temmuz 2005
Marie Claire Nisan 2004
Milliyet Sanat Nisan 2004
Bodrum Life Nisan 2004
Maison Francaise Nisan 2004
Bodrum Bülten Mart 2004
Radikal Gazetesi 29 Mart 2004
Radikal Gazetesi 15 Mart 2004